|
Kérdezz-felelek
Egy-két dologban kérném a segítségét tgyással és gyeddel kapcsolatban.
Munkaszerződésem 2014.01.31-én lejár, az első babánk várható születése 2014.04.10.
Nem vagyok biztos abban, hogy meghosszabbítják, nem tudom mi a gyakorlat, addigra látják, hogy várandós vagyok.
Terveim szerint 01.31-ig dolgozni szeretnék, ha bírom vagy táppénzre megyek, de tudtommal az is csak a szerződés végéig jár.
A kérdésem az lenne: abban az esetben, ha nem hosszabbítják meg a szerződésemet hogyan járok a legjobban?
Ha esetleg elmegyek munkanélküli segélyre a szülés napjáig csak minimálbér utáni segélyek járnak, vagy megillet-e a 2013-as átlagkeresetem alapján számított tgyás és vissza kell e menni pár napra munkanélkülire a gyed igényléséhez, hogy azt is a tgyás alapján számolják ki?
Bruttó átlag keresetem 300eFt.
Ha nem akkor mit javasol, mit tegyek? (már megvan a 365napom)
Esetleg egyéni vállalkozóként mennyi járulékot kellene fizetni , hogy az alap maradjon 300eFt körül?
Ha bejelentetem magam valahova arra a 3 hónapra akkor 2013 alapján számolnak?
Jól tájékozódtunk-e abban a kérdésben, hogy ránk még a „régi” rendszer szerinti számítás vonatkozik, ha nem,mi alapján számolják majd a tgyást és gyedet, mi lesz a gyakorlat?
Esetleg mindkét szabály vonatkozik ránk és a jobbat veszik figyelembe?
Ha esetleg hosszabbítanak, de csak csökkentett munkaidővel, akkor is a 2013-as átlagkeresetből számolnak vagy már a 2014-ben ledogozott napokat veszik figyelembe?
köszönettel: Erika
Ha vállalkozó leszel, akkor az új szabályok szerint a vállalkozásban elért átlag az alap - a táppénz korlátlan is lehet, a tgyás és a gyed viszont csak legfeljebb minimálbér kétszerese alapú - , a régi szerint a 2013-as átlag, ami tgyásból korlátlant jelent, gyedből pedig a minimálbér emeléssel lépést tartót. A vállalkozás előnye az, hogy így zsinórban szülhetsz még több babát, rendelkezni fogsz a következőknél is a jogosultsági feltételekkel. A többi esetben a passzív tgyással, passzív gyeddel, utcáról igényelt gyessen nem.
Egy egyszerű és rövid távon - ennél a babánál - egy jó megoldás lehet, már ha ezt el tudod intézni, ha a szülés hónapjának végéig meghosszabbítanák a szerződést, februártól a szülésig táppénzre mennél - duplán sem befolyásol semmit - és kifizetnéd a munkáltatónak a táppénz 1/3-át, ami a pluszköltsége lenne a hosszabbítás miatt. Ebben az esetben viszont ugyanúgy dolgozni kéne keteske előtt 1 évet, mint a munkanélkülis verziónál, mert így is passzív lenne a tgyás és a gyed, ami nem generálja az előzetes biztosítást legközelebbre.