|
Kérdezz-felelek
Gyed, gyes, táppénz témában kérném segítségüket. 2011 július közepétől tgyáson, majd utána gyeden voltam/vagyok ugyanis 2011. augusztus 18-án született egy kislányom. A gyedem elvileg augusztus 18-án szűnne meg. Ismét terhes vagyok, a második kisbaba 2013 november elején érkezik.
Én a közeljövőben, mondjuk pár nap múlva elmennék veszélyeztetett terhesként táppénzre a gyedet lemondanánk, férjem a kislányunkkal gyesre menne akkortól, majd a baba megszületésével tgyásra mennék, a gyest pedig lemondanánk. A kérdésem, hogy a gyedet hogyan kell lemondani, illetve a táppénz igénylést minden esetben a munkáltatóm intézi? Ha levélbe lemondom mondjuk július 26-tól akkor 26-tól mehetek táppénzre, férjem gyesre?
Tehát akár kértél fizetés nélküli szabadságot, akár nem, a munkajogi státuszod ez, és ezt rendezni kell, legalább egy 2 soros bejelentéssel, amiben leírod, hogy keresőképtelen vagy és az Ebtv. 39. § (1) bekezdés alapján a táppénzt választod a gyed helyett x időponttól. Az együttműködési kötelezettség részeként és egyben saját érdekedben is rögtön arról is célszerű tájékoztatni a munkáltatót, hogy terhes vagy és mikor fogsz szülni.
Ezzel egyidőben mondd le a gyedet. Ha a munkáltatónál tb kifizetőhely működik, akkor velük vedd fel a kapcsolatot, ők majd tájékoztatnak, hogy elég-e nekik másik 2 sor, amiben ugyanezt leírod, vagy esetleg létezik náluk valamilyen nyomtatvány. Ha nincs kifizetőhely a cégnél, akkor a gyededet folyósító egészségbiztosítási pénztárnak jelentsd be, hogy melyik nappal kéred a gyed leállítását. Így hó vége felé biztosan nem dolgozzák fel addig a bejelentést, amíg utalnak és a teljes júliust folyósítják, de ezt ma már simán be lehet számítani a később megigényelt táppénzbe. A táppénzt utána fél év múlva is megigényelheted, mert ennyi idő van az igényérvényesítésre.
Júliusban induló gyesre pedig egészen szeptember 30-ig be lehet adni az igényt, tehát van idő, nem kell kapkodni és azonnal mindent elintézni, egyelőre elég lemondani a gyedet a folyósító szervnél és ezt a munkáltatónak bejelenteni.
Ügyelj rá, hogy a táppénzes papíron 9-es kód legyen - kb. bruttó 266.000 Ft-os bér alatt gond van belőle, ha nem a kifejezetten a veszélyeztetett terhességnek kitalált kódot írják rá, ráadásul az ilyenkor bejövő betegszabi az eltérő levonások miatt nettóban kevesebb lehet, tehát mind a munkáltatónak, mind Neked kellemetlen lehet, ha a kód alapján nem veszélyeztetett terhességként van kezelve a táppénz.
Az apuka gyeséről anyuka tgyására váltásánál is a gyes lemondás legyen az első - ha időben léptek, akkor utána nincs szükség a már folyósított gyes beszámítására, ami gyorsítja a tgyás megállapítását.
A következő tgyás és gyed alapja a tgyás kezdetén érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.