|
Kérdezz-felelek
Jelenleg gyeden vagyok. A cég ahol munkaviszonyom van, küldött egy levelet, melyben tájékoztatnak, hogy a közeljövőben meg fog szűnni, de ennek időpontja ismeretlen. Mivel a felmondási tilalom rám is vonatkozik, ezért felkínálja a munkaviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetését. Ez esetben kifizeti a szabit, végkielégítést illetve a felmondási időt.
Az lenne a kérdésem, hogy érhet e valamilyen hátrány abból, hogyha közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszonyom? Pl munkanélküli ellátásnál majd?
A passzív gyedet nekem kell megigényeljem az oepnél ? Melyik nyomtatványon?
Válaszodat köszönöm.
Katalin
Gyed nem jár arra az időre, amikorra bért kapsz. A végkielégítéssel és a szabadságmegváltással nincs baj, az mehet a gyed alatt, de a felmondási időre járó bérhez tartozik egy időszak, amikor munkavégzés nélkül megkapod a béredet, erre az időre pedig nem leszel gyedre jogosult. Az egészségbiztosító erről onnan értesül, hogy a munkáltatónak be kell jelentenie, ha valamilyen ellátás folyósíta alatt megszűnik a munkaviszony és jeleznie kell, hogy milyen kifizetéseket teljesített ezzel össszefüggésben.
Praktikusabb kiszámolni, hogy a felmondási időre járó bér és a végkielégítés együtt mennyi lenne és azt úgy beleírni a megállapodásban, hogy a közös megegyezésre tekintettel X Ft-ot fizet a munkáltató. Így a pénzt megkapod, de nem lesz a felmondási időnek meghatározható időszaka - mert egyetlen nap munka vagy felmentés nélkül kapod meg - amikor nem járna a gyed.
A gyed automatikusan átcsap passzívba, ha megszűnik a biztosítási jogviszony a folyósítása alatt, tehát nem kell külön passzív gyedet igényelni. Viszont a tb kiskönyvet be kell küldeni, mert az ott van a folyósítás alatt, a végén pedig bejegyzik a passzív ellátás időszakát.