|
Kérdezz-felelek
Köszönöm eddigi segítségeit! Nemrég írtam a történetemről,hogy kismama vagyok akit elbocsájtottak a munkahelyéről,de én még akkor azonnal bejelentettem a várandóságomat. Nem nagyon érdekelte a munkáltatómat és nem vonták vissza a szándékukat,de ügyvédi segítséggel sikerült a munkaviszonyomat visszarendezni! Most folyamatosan táppénzen vagyok a szülésig. Azt szeretném kérdezni,hogy ha nem akarom a munkáltatómra bízni a táppénzes papírom beküldését,hanem én magam szeretném intézni,akkor kell-e a munkáltatómtól bármilyen papírt kérnem,vagy bármilyen munkaviszonyt igazoló papírt mellékelnem vagy egyszerűen csak mindig beviszem a táppénzes papírt az Oep-hez? Nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel: Mónika
A táppénzes papírok leadásából és a tgyás, majd a gyed igénylésből nem tudod teljesen kihagyni a munkáltatót, mert a munkáltatónak az ellátások elején egy 4, a folytatólagos táppénzes igazolásokhoz pedig egy 1 oldalas nyomtatványt kell kiállítania. Elvben úgy történik az igénylés, hogy beviszed a munkáltatóhoz a tőled szükséges papírokat, neki pedig 5 napon belül ki kell hozzá állítania a foglalkoztatói igazolást és ezzel együtt kell továbbítania az Egészségbiztosítási Pénztár felé. Határidő túllépés esetén mulasztási bírság szabható ki, ha panasszal fordulsz az egészségbiztosító felé, hogy sokáig ülnek rajta, akkor a kiszabás nem opcionális, hanem biztosra vehető.
Alternatív lehetőségként megpróbálhatod megbeszélni a munkáltatónál az illetékessel, hogy elküldöd mailben beszkennelve a táppénzes papírt és megbeszéltek egy időpontot, amikor bemész a foglalkoztatói igazolásért. Akkor elhozod és Te adod le az eredeti táppénzes papírral együtt, így biztosan időben lesz leadva.
Egy kis motiváció a munkáltatónak:
Vhr. 37. §(1) Ha a foglalkoztatónál társadalombiztosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyre, a gyedre, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal együtt – gyermekgondozási díj iránti kérelem esetén ezzel a kérelemmel – öt napon belül a (2a) bekezdésben foglaltaknak megfelelően a székhelye (telephelye) szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnek megküldi. A foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét, beérkezését hitelt érdemlő módon köteles igazolni.
Ebtv. 80.§ (6) Az e törvényben meghatározott bejelentési, nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettséget nem vagy késedelmesen teljesítő, annak nem az előírt módon eleget tevő vagy valótlan adatokat közlő
b) a Tbj. 4. § a) pontjában meghatározott foglalkoztató 10 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő összegű,
az elkövetett mulasztással arányos mulasztási bírság fizetésére kötelezhető.