|
Kérdezz-felelek
Előszőr is köszönöm, hogy időt és energiát fordítasz ránk és megpróbálsz segíteni legjobb tudásod szerint! Lehet tipikus eset a miénk, mi mégis tanácstalanok vagyunk, hogy vajon mit csináljunk a következőkben. Ebben kérném segítséged.
Jelenleg GYED-en lévő kismama vagyok 2013. július 24.-ig (2011. júl.24-én született első gyermekünk). Tervezzük a második gyermekünket és tanácstalanok vagyunk az ügyben, hogy „anyagilag” melyik verzió lenne a legjobb számunkra.
Tények:
- 2011.júl.24.-ig folyamatosan dolgoztam egy multi cégnél 2006 óta, és a munkaviszonyom megvan. Hogy mennyire biztos az állásom az más kérdés, ha visszamennék. Utolsó havi br. jövedelmem: 550.000 HUF. Az első gyermek utáni TGYÁS, GYED-el nem volt gond.
- 2014-ben szeretnénk, hogy megszülessen a második gyerkőc (de nem kőbe vésett az időpont)
- kicsit szeretnék is visszamenni dolgozni
Kérlek, adj tanácsot, hogy mi lenne a leg célszerűbb esetünkben:
a) Maradjak GYESen 2013. júl. 24. után (ne menjek vissza dolgozni) és próbálkozzunk a teherbe-eséssel, hogy 2014-ben szüljek valamikor? Ilyenkor, ha jól tudom a TGYÁS maximalizált az első gyerek alapja után, és a GYED is kevesebb, mint a mostani.
b) 2013. szept.-ben visszamenni 6 órában GYES mellett, dolgozni. Lenne: 7 hónap GYEDem, 1 hónap GYESem és 4 hónap munkabér-hónapom 2013-ban. Ebben az esetben mi alapján fog számolódni a második gyerkőc TGYÁSa és GYEDe? 180 bérezett-nap (a jogosultság miatt) az előző naptári évben, vagy a TGYÁS megkezdésétől visszafelé számolva kell meg legyen? Ha csak a 2013.-as 4 hónapnyi béremet veszik alapul, mint jövedelem, akkor, ugye időarányosan veszik? (napi átlag alap = 4*ber/4*30)… ugyanaz mintha egész évben dolgoztam volna átlag szerint?
c) Re: na NEM az előzőre a válasz, akkor gondolom, minél többet dolgoznék 2013.ban annál jobb lenne a TGYÁS,GYED alap 2014-ben? Mert lenne egy lehetőség 2013.ápr.-tól visszamenni dolgozni, az viszont 8 órát kíván, és még itthon is maradnék a kicsi fiunkkal 2 éves koráig. Elég lenne, ha csak szeptembertől mennék vissza?
d) Egyéb javaslat/lehetőség? (hallottam felgyűlt szabi kivevés, fizetett nélküli szabi, táppénz variációkról - ezeket érdemes esetemben használni?)
Válaszodat és idődet még egyszer köszönöm:
Andrea
A gyednél minimális különbség van csak: 180-nál kevesebb nappal a gyed alapja a tgyás kezdétén aktuális minimálbér kétszerese és végig ez marad, +180 nappal a gyed elején aktuális minimálbér kétszerese és a következő évben emelkedik a minimálbér növekedésével együtt.
Az átlaghoz a bért és csak ezt annyi naptári nappal osztják, amennyire vonatkozott.
Ha részmunkaidőben mész vissza dolgozni, akkor a munkaszerződést célszerű cask a tényleges munkábaállástól módosítani, hogy a szabadságra még a teljes munkaidős béredet kapd.
Ha a gyed végén terhes lennél és nem akarnál ennyire dolgozni, akkor a táppénz többszöröse a gyesnek és semmit nem befolyásol negatívan, mert nem számít bele a következő ellátások alapjába.