|
Kérdezz-felelek
Kérlek, segíts. Én ebből az egész gyerekvállalással kapcsolatos ellátási rendszerből nem értek semmit, de akiket kérdeztem, azoknak sem volt fogalma sem róla.
Családi okok miatt hirtelenjében kértem, hogy visszamehessek dolgozni egy hónap GYES után. De már nem vagyok meggyőződve, hogy így nem járunk-e sokkal rosszabbul a jövőt illetően.
Jövőre szeretnénk egy második kisbabát (eddig nem jött össze, de dolgozunk rajta, úgyhogy akár már májusban, vagy júniusban is meglehet). Az első gyerekkel a TGYÁS és a GYED 304 e/hó havi jövedelem alapján volt megállapítva (max. GYED).
Ha jövőre lesz babám, mi alapján számolnak? Ha megvan 180 nap munkában töltött (vagy minek hívják) időm, akkor az előző évi, azaz az idei jövedelmemet veszik majd figyelembe? És ebbe a GYED, GYES beleszámít? Idén van nem teljes 6 hónap max. GYED-em (130.200 Ft/hó), kb. 1 hónap GYES (28 e Ft körül van bruttó) és lesz úgy 3 hónapra 304 e bruttó bérem (felgyűlt és kiadott szabadság) és két hónap 6 órás részmunkaidőre 240 e/hó körüli fizum.
Ha nem lenne meg 180 nap (mert maradnék GYES-en, vagy pl. GYES-t követően 180 napon belül születne a kicsi) akkor az előző TGYÁS és GYED alapját vennék figyelembe és ugyanannyit kapnék, mint az előző gyerekkel (a TGYÁS annyi lenne, mint az előző GYED, vagy ugyanannyi, mint az előző TGYÁs)? Ha munkába állok, már nemigen tudok semmit tenni, hogy ne legyen meg a 180 nap. Mert egy esetleges jövő évi táppénz is beleszámítana a 180 napba, vagy nem?
Mert az idei pénzemet nézve (ezt már nem tudom befolyásolni) elég kevés TGYÁs és GYED elé nézhetek, és még a picimet is otthagyom és dolgozok is érte.
Vajon mi van, ha 1-2 nap (hónap) után kérem, hogy vissza GYES-re és fizetésnélküli szabadságra (azonkívül, hogy minek néznek), akkor mi alapján számolnák a következő gyerekre a TGYÁS-t és GYED-et?
Lehet, hogy rosszabbul jár, aki visszamegy dolgozni két gyerek között?
Előre is köszönöm a válaszodat.
Ha lesz 180 bérezett naptári napod - vagyis leegyszerűsítve ha fél évet ledolgozol - , akkor a következő tgyás alapja a tényleges, minimálbér kétszeresénél magasabb bér. Ha nem dolgozol ennyit, mert mondjuk táppénzen leszel, akkor a minimálbér kétszerese lenne csak az alap. A gyed az így is, úgy is maximális, úgyhogy ennek a szempontjából minden mindegy.