|
Kérdezz-felelek
2012. október 31-re vagyok kiírva második gyermekemmel. A kislányom most 5 és fél éves, vele 2009 márciusáig voltam otthon, majd visszajöttem a „régi” munkahelyemre. Azóta is itt dolgozom. Kislányom hároméves koráig a munkabér mellett kaptam GYES-t is. Folyamatos munkaviszonyom 2002. október 28. óta van a jelenlegi munkahelyemmel.
Az egyik kérdésem az lenne, hogy nekem melyik év alapján fogják majd számolni a TGYÁS-t és majd a GYED-et? Szeptember közepéig tervezem dolgozni, onnantól kivenném a szabadságaimat, és utána 1 hónap táppénzt tervezek. (vagy érdemes lenne megkezdenem a TGYÁS-t a szülés előtt 28 nappal?)
A másik kérdésem azzal kapcsolatos, hogy nagy az esély rá, hogy az Egyesület ahol dolgozom, 2013. január 1-jétől sajnos megszűnik. Érinti ez a TGYÁS-omat, vagy a GYED-emet? Mire kell odafigyelnem, hogy a lehető legjobban „jöjjek ki” ebből a helyzetből? Vagy hátrányomra lehet ez a helyzet valamiképp? Ebben az esetben az Egyesületnek mikor kell tájékoztatnia engem arról, hogy január 1-jétől megszűnik a szervezet? Ha felmondanak nekem a szervezet megszűnése miatt, akkor járna végkielégítés ugye?
Előre is köszönöm a válaszait!!
Ha valami nagyon magas béred van, akkor jobb választás az utolsó hónapban a táppénz, mert így tovább járnak a nem vagy kevésbé maximált ellátások (előbbi a tgyás, utóbbi a táppénz). Minimálbér kétszerese alatt minden mindegy.
A gyedre - passzív jogon - akkor is jogosult vagy, ha a tgyás 1. napja után szűnik meg a munkaviszonyod. Ez viszont azzal jár, hogy egy következő baba előtt legalább 1 évet kell dolgozni, hogy vele is járjon gyed.
Ha nem csoportos létszámcsökkenéssel küldenek el, akkor formálisan elég a legvégén kiküldeni a kilépőpapírokat és az értesítést arról, hogy a munkaviszonyod a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt megszűnt. Informálisan korábban is a tudomásodra hozhatják. Szabadságmegváltást és végkielégítést kapsz, de felmondási időre járó bért csak akkor, ha arra az időre nem kéred a tgyást, mert a kettő együtt nem megy.