|
Kérdezz-felelek
Első gyermekem augusztusban betölti 3. életévét. A GYES lejárta után még lesz majdnem 3 hónapnyi szabadságom. Már egy ideje szeretnénk még egy babát, de előfordulhat, hogy nem sikerül még a GYES ideje alatt teherbe esnem.
A kérdésem az, hogy ha az utolsó munkában töltött évem és a GYED-GYES ideje alatt összegyűlt szabadságom letöltése alatt (ez a fent említett majdnem 3 hónap a GYED után) sikerülne teherbe esnem, akkor is jogosult lennék-e a második gyermekemmel GYED-re, vagy a jelenlegi GYES-em után már csak akkor, ha egy évet újra dolgoztam. Illetve ha a szabadság alatt foganna meg a baba, hány hetes terhességtől lehet egy kismamát táppénzre küldeni?
Azért lenne fontos tisztában lennem ezekkel a kérdésekkel, mert csak úgy tudjuk vállani a második babát, ha a GYED-re is jogosult vagyok, nem csak a GYES-re, és sajnos nagyon kevés már az időnk a jelenlegi GYES-ből.
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Angéla
A keresőképtelen nincs közvetlenül összefüggésben a terhességgel, annak előrehaladtával. Az első perctől is lehet valaki táppénzen, ha az állapota indokolja és olyan is van, aki 40 hetesen még dolgozik és munkából megy szülni.
Egy ilyen helyzetben nem a táppénz indokoltságáról szól a történet. Megváltás a munkáltatónak is meg Neked is, ha kiír az orvos, mert egyébként ugyan mit kezdenétek egymással erre a pár hónapra. Úgyhogy ezt senki nem szokta bolygatni, hogy mennyire és miért indokolt, kismamát egyébként sem piszkál a felülvizsgáló orvos sem, mert a szakorvosi javaslatra - amit ha másért nem, a sok otthagyott pénzért simán kiad a nőgyógyász - mindenki felteszi a kezét, hogy csak asszisztálnak ahhoz, amit a szakorvos jónak látott.