|
Kérdezz-felelek
Két gyermekem van, a harmadikat várom, s a kérdéseim az ő ellátásával kapcsolatosak. Ehhez szerintem fontosak a következő adatok:
2009.aug.-2010. aug. 31. között határozott idejű szerződéssel dolgoztam.
2010. szept. 1.-szept. 25. között munkanélküli voltam. (25-én született a második gyermekem)
2010. szept. 26-tól tgyást ill. most gyedet kapok június 25-ig.
Jelenleg 3 hónapos kismama vagyok, a kicsit november közepére várom. Úgy tudom, hgy mivel a 2 (kisebb) gyermek közötti időben nem dolgoztam és munkaviszonyom is megszűnt, ezért a harmadiknál már csak gyesre leszek jogosult. Kérdésem az lenne, hogy ez tényleg így van-e?
Egy tb ügyekben elvileg jártas hölgytől azt hallottam, hogy ha a gyed után még munkát vállalnék néhány hónapra (pontosan mennyire?, míg a kicsi megszületik?), akkor bár gyedre nem, de tgyásra jogosult lennék. Ha ez így van, kérlek erősíts meg benne.
Harmadik kérdésem az lenne, hogy ha el is tudnék menni valahová dolgozni, a gyes mellett, akkor a munkáltatónak lennének e költségei a gyeses munkavállaló után?
Nagyon szépen megköszönöm, ha válaszolsz!
Minden jót
Beáta
Annyi a különbség a két verzió között, hogy járadékról igényelve az ehhez beszámító régi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerse lesz a tgyás alapja, ha pedig elhelyezkedsz, akkor a bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Vagyis ha magas volt a munkanélkülivé válás előtt a béred, akkor semmivel sem lesz több a tgyás akkor, ha dolgozol, viszont ha most kevesebb lenne a béred (pl. részmunkaidő miatt), akkor kevesebb az lehet emiatt.
Tgyás után a gyesre leszel jogosult.
Ha Start bónusz kártyát váltasz ki - erre jogosult vagy - akkor azzal nagyon kedvező paraméterekkel tud foglalkoztatni a munkáltató, mert az első évben a minimálbér kétszereséig mindössze egy 1,5%-os közterhet fizet a bruttó bér után.