|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
2006. májusától folyamatos munkaviszonyban álltam az utolsó munkahelyemen. 2009. július 1. től szülési szabadságon voltam. 2009. aug. 30-án megszületett első gyermekünk. 2011. aug. 30-ig GED-en voltam (korábbi bérem alapján a GYED maximum összegét kaptam), azóta GYES-en vagyok. Jelenleg a második gyermekünk érkezését tervezzük. Két lehetséges esetről szeretnék kérdezni:
1. Még 2012. november-decemberében (a GYES lejárta után 3-4 hónappal) megszületik a második gyermekünk.
Ha a GYES lejárta után nem lesz újra aktív munkaviszonyom a szülésig (szabadságok, TGYÁS, esetleges táppénz miatt) jogosult vagyok-e GYED-re, és ha igen, mekkora összegű GYED-re számíthatunk.
2. Már csak 2013. év elején születik meg második gyermekünk. (Ez az eset gondolom, azért merőben más, mert itt a 2012. es évet veszik figyelembe az elbírálásnál, amiben 8 hónap GYES szerepel és 4 hónap egyéb (Szabadságok, esetleg táppénz, esetleg a TGYÁS egy része)
A kérdésem ez esetben is ugyanaz: Ha a GYES lejárta után nem lesz újra aktív munkaviszonyom a szülésig jogosult vagyok-e GYED-re, és ha igen, mekkora összegű GYED-re számíthatunk.
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Valamivel ki kell majd tölteni a tgyás kezdetéig lévő időszakot, ha szabadságon (is) leszel, akkor az ebből számított tgyás, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja, ha azonnal táppénzre mennél és egyetlen bérezet napod sem lenne, akkor pedig a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ez is mutatja, hogy mennyire nincs jelentősége az aktivitásnak.
Táppénz, tgyás, gyed, gyes nem számít bele az ellátások alapjába, úgyhogy lényegtelen, hogy ezekből mennyi van és mennyi volt az összegük.