|
Kérdezz-felelek
Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy adjon tanácsot, mit lehet megpróbálni, illetve mit érdemes tenni az én helyzetemben?
A szituáció a következő: 2010. március 29.-én szültem az első gyermekemet. A járandóságaimat a 2009 évi jövedelmem után folyósították, ami szerencsére brt 300000 Ft/hó felett volt, így a TGYÁS is szép összeg volt, és a GYED-ből is a maximumot folyósítják jelenleg. Időközben várjuk a kistestvért, aki 2012 februárjában biztosan meg fog születni, tehát a 2 gyermek között kevesebb, mint 2 év lesz. A második baba esetén a TGYÁS és a GYED miként fog alakulni? Lehetséges, hogy jobban járnék - a szülést megelőző időszakban-, ha „visszamennék” a munkahelyemre, és egyből táppénzre vennének? Ha jól tudom, a táppénz maximum járhat nekem, és az magasabb összeg, mint amit jelenleg folyósít az állam. Ha van ilyen lehetőségem, az a munkáltatómnak „mennyibe kerül”? Egyáltalán jogilag ( akár tb szempontból is) működhet ez a változat? A munkáltatóval érdemes ezt a szándékot részletesen átbeszélni, vagy inkább „kész tények” elé állítva érdemesebb próbálkozni?
Az esetemben a táppénz alapja a 2009 évi keresetem vagy a 2010 évben kapott juttatások? Ha ez utóbbi, akkor még mindig lehet, hogy érdemes ebben a változatban gondolkodni?
És miután megszületik a baba, mekkora TGYÁS, illetve GYED fog járni nekem? Az adójóváírás megszűntetése érinti-e valamilyen formában az említett járandóságokat?
A válaszát előre is köszönöm.
Ha táppénzre mennél, már annak is van egy felső határa, így hiába jönne be a gyed alapja, a 2009-es átlag, legfeljebb havi bruttó 156.000 Ft lehetne a táppénz. Ez a munkáltatónak havi 52.000 Ft költséget jelent.
Az adójóváírás a bruttó ellátásokat - minimálbér kétszeresének a 70%-a minden - nem befolyásolja. A nettót befolyásolná, de Nálad nem merül fel az, hogy le kéne állítani.