|
Kérdezz-felelek
Szeretnék segítséget kérni az alábbi témában:
Második gyermekem 2008. 10. 07-én született. 2011. 10. 07-én letelik a GYES. A munkáltatóm itteni telephelye megszűnt 2009 márciusában, de továbbra is állományban vagyok, ugyanis az "anyacég" még létezik. Akkoriban kaptam egy papírt, hogy, miután a felmondási tilalom megszűnik, a munkaviszonyom is. Felhívtam őket és azt mondták írjak egy levelet, hogy közös megegyezéssel megszüntetem a munkaviszonyomat és ezek után ők megírják a kilépési papírjaimat. A 15 éves munkaviszony után járó végkielégítésemet, a 60 napos felmondási időt és a felgyülemlett (több mint 60 nap) szabimat természetesen kifizetik jutalomként, legalábbis ezt mondták.
- Azt szeretném tudni, hogy beleegyezzek-e a közös megegyezéssel történő felmondásba vagy mondjanak fel ők rendes felmondással.
- Miért szorgalmazzák, hogy jutalomként fizetik ki a járandóságaimat, lehet ebből nekem hátrányom akár adózás vagy bármilyen téren?
- Mivel nincs kilátásban másik munkahely, érdemes elmennem táppénzre, ha igen, akkor ezt rögtön a GYES megszűnését követően meg is tehetem? Ha igen hány napig és mikortól írassam ki magam (2011.10.08-tól)?
- Vonatkozik rám a 30 napos felmondási védettség és ez beletartozik az éveim után járó 60 napos felmondási időbe?
- Jelezzem levélben a munkáltatónak, hogy ki szeretném venni a felgyülemlett szabijaimat, vagy értesítsem őket, hogy vegyenek táppénzre? Szóban is elegendő esetleg?
Nagyon megköszönöm a segítségét, mert teljesen tanácstalan vagyok és nem tudom, hogy kihez forduljak, aki érdemben tud is segíteni.
Üdvözlettel:bokidori
Az egy összegben, egyetlen munkanap nélküli kifizetés egyébként kifejezetten kedvező, mert adózni ugyanúgy adózik, illetve adójóváírás nincs, de ez eltörpül amellett, hogy ebben az esetben 17,5% járulékkal nem kell számolni, mert ilyen-olyan okból az nem terheli ezt a kifizetést. Ha elkezded letölteni a felmondási időt, akkor abból már lejön a járulék.
A 30 nap felmondási védelemnek az első felében kiadnák a szabadságot, úgyhogy a felét lenne korrekt még hozzácsapni a kifizetendőkhöz.
Táppénzre a keresőképtelen beteg szokott menni, nem az, aki 2 éve kereshetne másik munkát vagy nem szimpatikus az álláskeresési járadék összege.