|
Kérdezz-felelek
Kislányom 2 éves korában -a GYED lejártával- visszamennék dolgozni. Lehetőleg részmunkaidőben, vagy távmunkában, kb. 70 e Ft lenne a nettó havi bérem. Férjem nappali tagozatos egyetemi hallgató, jövedelme nincsen. Előnyösebb-e adózás szempontjából ha a férjem igényli a GYES-t, avagy mindegy melyikünk igényli?
Másik kérdésem a második gyerek vállalásának időzítésére vonatkozik, hogyan lenne a legoptimálisabb anyagi szempontból?
2009 márciusában született az első babánk, előtte 8 éves folyamatos munkaviszonyom volt, nettó 250 e Ft-os jövedelemmel (a végén). A TGYÁS (a szülés napjától indult) lejárta után maximum GYED-et kapok, ami jóval kevesebb. 2012-ben lenne reális a kistestvér születése, érdemes-e visszamenjek közben dolgozni, vagy nem járnék rosszul akkor sem ha GYES-be szülök majd? Illetve mi a különbség, mennyivel tudok többet kihozni ha dolgozom közben valamennyit. Ha a GYES alatt, táv vagy részmunkából valamennyi jövedelmem lesz, az hogyan befolyásolja majd a következő babával kapcsolatos juttatásokat?
Köszönettel: Miranda
Korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett nap kell. Ez csak akkor érdekes, ha a bér több, mint a minimálbér kétszerese, mert ennél többnél van csak az, hogy a többhöz legalább ennyit kell előtte járulékolni a több után. Gyedhez minden mindegy, ott minimálbér kétszeresénél többől számolódóra a maximális összeg miatt úgysem lehet hajtani, a kevesebb bérből pedig 0 és 365 bérezett nappal is ugyanannyi gyed lesz - akárcsak a tgyás esetében.
Ugye tudsz róla, hogy amiatt,hogy apuka nappali tagoztos hallgató és nincs jövedelme, együtt élve is az egyedülállónak járó valamivel magasabb összegű családi pótlék illet meg - ha a nappali tagozatos tanulmányokat igazoljátok és a 0 jövedelemről nyilatkoztok?