|
Kérdezz-felelek
2004. óta vagyok alkalmazásban a munkahelyemen. 2006.márciusa óta gyeden vagyok, közben 2008. márciusában megszületett 2. gyermekem is. A gyed lejárta óta gyesen vagyok s kivettem a felgyűlt szabadságaimat, mely 88 nap volt. Közben ismét babát várok, jelenleg 13 hetes terhes vagyok. A munkahelyemen azt mondták egy hónappal ezelőtt(mivel nem tudtam visszamenni dolgozni a gyerekek elhelyezésének hiányában), hogy vegyem ki az ez évi szabadságaimat is, mely 18 nap. Ez a hónap végén lejár. Elvileg úgy volt, hogy vissza tudnak venni dolgozni, hogy a 180 napom mag legyen, amiből a gyedet számítják majd. Ma azonban beszéltem a munkaügyes hölggyel, és mondta, hogy nem tudnak visszavenni, mert a munkakörömben állapotosan nem dolgozhatok(nyomda, fizikai munka), és irodába pedig nem fognak felvenni, hiszen csak egy rövid ideig tudnék munkát vállalni. Így azt mondta, hogy fizetés nélkülire kéne mennem. Érdeklődnék, hogy tényleg nincs más megoldás ilyen esetben? Illetve, hogyha fizetés nélkülire megyek, akkor a születendő gyermekem után miből fognak számolni tgyást, gyedet? Ez körülbelül mekkora összeg lesz, ha a gyedem 50-55.000 ft körül mozgott? A fizetésem kb. 62-64.000 ft jelenleg(szabadság alatti bér) (2010. március 27-étől vettem ki a felgyűlt szabadságaimat, aug. 2-ától pedig az ez évi szabikat töltöm) Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Réka
1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről
85. § (1) A nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi véleménybemutatása alapján - az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. Az új munkakör kijelöléséhez a munkavállaló hozzájárulása szükséges.
(2) Az (1) bekezdés alapján ideiglenesen áthelyezett, illetőleg áthelyezés nélkül módosított munkafeltételek mellett foglalkoztatott nő munkabére nem lehet kevesebb előző átlagkereseténél. Ha a munkáltató nem tud az egészségi állapotának megfelelő munkakört biztosítani, akkor a nőt a munkavégzés alól fel kell menteni, és erre az időre részére az állásidőre járó munkabért kell folyósítani.