|
Kérdezz-felelek
Az alábbiakban kérem szíves segítségét! 2007. június 1 és 2009. június 18 között külföldi munkavállalóként dolgoztam az Egyesült Királyságban, majd végleg visszajöttem Magyarországra. 2009. június 29-től szeptember 15-ig munkanélküli ellátásban részesültem (a maximális összeget kaptam), majd 2009. szeptember 18-tól a jelenlegi munkahelyemen dolgozom. A munkaviszonyom határozatlan időre szól, a havi bruttó bérem 215.000 Ft. Kisbabánkat 2010. július 27.-ére várjuk. Ahhoz hogy jogosult legyek a TGYÁS-ra, ki kellett kérnem egy biztosítási jogviszony igazolást az angol államtól, amit meg is kaptam. Kérdésem a következő:
1) Hogyan számolják nekem a TGYÁS alapját?
2) Milyen összegre számíthatok (nettó érdekelne) és meddig?
3) Mi lesz a GYED nettó összege, az mettől meddig jár?
Illetve abban kérem a segítségét, hogy 2010. május végéig dolgozni kívánok, majd kiveszem a megmaradt az éves szabadságomat, ami 22 nap. Ez elméletileg „fedezi” a júniusi munkanapok számát, így július elején még megkapok egy egész havi fizetést. Július 1-jétől pedig TP-re kívántam volna menni, de azt mondták, hogy akkor már igényelhetem a TGYÁS-t. Azonban ha a szülés előtt igénylem a TGYÁS-t, akkor viszont nem kapok pénzt augusztusban, hanem majd csak szeptemberben (összevontan) Igaz ez? Hogyan tudnám kiszámolni, hogy melyikkel járok jobban, és kb. mikor kapnék először pénzt?
Ön szerint a TP, vagy a korai TGYÁS igénylése előnyösebb a számomra?
Köszönettel! Erika
A táppénz alapja az utolsó 180 bérezett nap, mértéke 60%, ez adójóváírással - amit kérhetsz - kb. nettó 116.000 Ft. A tgyás alapja szintén az utolsó 180 nap, mértéke 70%, ez adójóváírással nettóban kb. 133.000 Ft-ot jelent. A gyed maximális, adójóváírással nettó 86.000 Ft.
A táppénznek és a tgyásnak nincs felső határa (illetve előbbinek van, de az Téged nem érint), a gyednek viszont van maximuma, emiatt célszerű a tgyást csak a szüléstől megkezdeni (és addig táppénzen lenni), hogy a felső határ nélküli ellátásokat a lehető legtovább kapd.