|
Kérdezz-felelek
Táppénz és Csed számítással kapcsolatban kérném a segítségedet.
2010 óta vagyok társas vállalkozó. Kisfiam megszületett 2018.02.16.-án. 2018.08 hó óta GYED mellett dolgozom a Kft-mben, nem volt járulékfizetés a GYED miatt, de 2019.12. hóban 400.000Ft jövedelmet vettem fel, ami után járulékoztam is rendesen. Januárban és február 16.-ig szintén nem volt járulékfizetés, 02.17-től pedig szintén 400.000Ft után. Most 03.16-tól táppénzen vagyok 04.14-én dolgozok ismételten, be lett adva a foglalkoztatói igazolás és 03.16-03.31.-ig 33.310Ft-ot kaptam, amit nagyon nem értek, de az ügyintéző úgy magyarázta, hogy ha nem lett volna decemberben a tagi jövedelmem, akkor a minimálbér 1,5szeresének a 60%-a lenne az alap, de így 09-12 hó 122 napját veszik alapul, abból 24 nap GYÁP-om volt, az levonják és a 400.000Ft-ot ezzel a maradék 98 nappal osztják. Ez így rendben van? május elejétől mindenképp veszélyeztetett terhes leszek terhesség toxémia megelőzése miatt, de így nem tudom, hogy mi lesz a táppénzem alapja, illetve 11.25-re vagyok kiírva és májustól táppénzen vagyok akkor melyik hónapok jövedelmét nézik?
Ilyenkor él a kedvezményszabály, hogy az előző CSED-em 2018-02.16-2018.08.02 között kaptam és a minimálbér 1,5 szerese után és ezt veszik alapul?
Félek attól, hogy 07.01-től már csak a minimálbér lesz a kötelező járulékalap és majd ez lesz járulékfizetés nélkül a vállalkozók ellátásainak az alapja is.
Előre köszönöm a segítségét!
Üdv:
Csivri
Egyéni és társas vállalkozó ellátásait kizárólag a kormányhivatal állapítja meg, így abban nincs gyakorlatom. Gyed mellett dolgozó társas vállalkozóm sem volt még, úgyhogy azt sem tudom, hogy a 08-as bevallásban hogyan kell azt jelezni, ha valaki dolgozik, de nem kell járulékot fizetni. Az biztos, hogy ha a 0 Ft-os hónapokra gyed kieső idő lett volna jelentve, akkor most nem lenne gond,mert akkor a nevező sokkal kevesebb lenne, amitől az átlag magasabb lenne. Nem lehet, hogy augusztusig kieső idő volt feltüntetve, szeptembertől ez elmaradt, ezért találtak 122 napi jövedelmet?
Akárhány van is és akármennyi is ebből az átlag, ilyen kevés nem lehet a táppénz. Merthogy a táppénzre is van egy kedvezményszabály - ez más, mint amiről Te beszélsz. Hasonló, de nem ugyanaz.
Ebtv. 48. § (5)Ha a biztosított a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától a táppénzre jogosultságot közvetlenül megelőző év első napjáig terjedő időszakban azért nem rendelkezik legalább 180 naptári napi jövedelemmel, mert legalább 180 napig táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, örökbefogadói díjban vagy gyermekgondozási díjban – kivéve a méltányosságból megállapított ellátásokat – részesült, a táppénz naptári napi összegét az utolsóként megállapított ellátás alapjának figyelembevételével kell megállapítani, ha a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelménél kedvezőbb.
Tehát a táppénz alapja a gyed alapjával kéne, hogy megegyezzen. Az új táppénz meg a régi táppénzével, úgyhogy az új táppénz alapja is megint annyi kéne, hogy legyen, mint a gyed alapja volt.
A csednél és a gyednél pedig úgy működik a kedvezményszabály,hogy az előző csed alapja jön vissza az új csed és az új gyed alapjához is, ha az kedvezőbb.