|
Kérdezz-felelek
Jelenleg 2. gyermekemmel vagyok GYEDEN, a munkaviszonyom 2019.12.27-én megszűnt. 1. gyermekem születésétől, 2016.01.11-től, folyamatosan otthon voltam, kereső tevékenységet nem folytattam. Előtte 5 éven keresztül dolgoztam. A jelenleg folyósított GYED 2020.05.27-án jár le. Közben kistestvér érkezik, a szülés várható ideje: 2020.09.17. Kérdéseim:
- Amennyiben a szülés előtt (minimum) 30 nap foglalkoztatási jogviszonyom keletkezik - alkalmazottként, egyéni vállalkozóként vagy álláskeresési járulék végett -, akkor kaphatok-e CSED-et és GYED-et? Hiszen a főszabály szerinti szükséges 365 nap biztosítási idővel rendelkezem 2 éven belül, illetve a szülés pillanatában foglalkoztatási (azaz biztosítási) jogviszonyban leszek – annak ellenére hogy NEM FOLYAMATOS a jogviszonyom?
- Amennyiben kaphatom a juttatásokat, az összeg meghatározásban mi képezi az alapot? Érvényes rám az ún. kedvezményszabály akkor is, ha megszakadt a jogviszonyom? Hiszen GYED lejárta után 1 éven belül megszületik a kicsi. Az államkincstár weboldalán a kedvezményszabály meghatározása után volt egy számomra nehezen értelmezhető 2 mondat, idézem:
„Ezen szabály kizárólag akkor alkalmazható, ha az előző gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj alapja a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelem alapján került megállapításra.
A fennálló biztosítási jogviszony alatt a csecsemőgondozási díj folyósításának időtartama alatt megszűnt biztosítási jogviszonyt is érteni kell!”
Itt elvesztettem a fonalat. A fentiek tekintetében mit is célszerű tennem? Mindenképpen törekednem kell a jogviszony meglétére a szülés pillanatában (alkalmazottként, vállalkozóként vagy munkanélküliként) min. 30 nappal vagy már ez sem előfeltétel, hiszen a GYED lejárta után 1 éven belül szülök, s az utolsó idézett mondat szerint megkaphatom a 2. gyermekem után megállapított CSED/GYED összegét?
Segítségét előre is köszönöm!
Eszter
Ha álláskeresési járadékról igényelsz gyedet, akkor a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér a csed és a gyed alapja. Munkaviszony esetén a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Egyéni vagy társas vállalkozásnál a minimálbér - akkor is, ha a tevékenység középfokú végzettséget igényel. Katás vállalkozóként a katás járulékalap.
Jogviszony váltásnál nincs kedvezményszabály, ez csak annál érdekes, aki ugyanonnan szül újra.
Én egy sokkal korábbi egyéni vállalkozásban gondolkodnék, optimális vállalkozói kivéttel, így még táppénzt is kaphatsz, a csed és a gyed alapja pedig a helyzetben elérhető legtöbb.