|
Kérdezz-felelek
Köztisztviselő vagyok, 2010. októbere óta egy helyen, folyamatos jogviszonyban. Soha nem voltam táppénzen és betegszabadságon sem.
2017. május 24.-én született meg a kisfiam. 2019. május 25.-től, a gyed lejártával gyesen vagyok vele itthon.
Sajnos - anyagi okokból - a felgyülemlett szabadságokat kivettem, június 20-ig rendes szabadságon voltam, június 21.-től így a munkahelyemen fizetés nélküli szabadságon vagok státuszban.
Néhány napja kiderült, hogy a régóta vágyott második gyermekkel vagyok várandós. Ezt a munkáltatónak még nem jelentettem be.
A kérdésem az lenne, hogy van-e arra lehetőség, hogy gyesről táppénzre menjek? Ha igen, mi ennek a menete így, hogy nincs szabim, amit kivehetnék?
Ebben az esetben melyik jövedelmet veszik a táppénz alapjául?
Szerencsére elég rugalmasak és segítőkészek a munkahelyemen, de amikor hipotetikusan beszéltünk erről a lehetőségről (tudják, hogy terveztünk még egy gyereket), a hr-es nem tudott erre a kérdésre válaszolni.
És még egy kérdésem lenne a jövendőbeli cseddel kapcsolatban: az esetleges táppénz befolyásolja a csed összegét? Úgy értem, nem a táppénz összege lesz a csed alapja, hanem a kedvezményszabály értelmében az első gyermek születésekor figyelembe vett jövedelem, ugye?
Hálásan köszönöm a válaszát! Óriási segítség lenne...
Üdvözlettel:
Kiss M. Enikő
A csed, gyed, gyes, táppénz nem számít bele a következő csed, gyed alapjába. Még 30 bérezett napod sem lesz - szabadság -, ilyenkor az ellátások első napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb lesz az új csed és az új gyed alapja.