|
Kérdezz-felelek
Nemrégen írtam egy üzenetet, amire kaptam is választ, lentebb bemásoltam viszont azt még szeretném megkérdezni, hogy ha elkezdem kivenni a szabadságot, onnan el tudok menni táppénzre? Kaphatom ugyanúgy tovább a GYEST is és a táppénzt is?Illetve olyan lehetséges ha megszületik a második baba, akkor kapom a GYES-t az első baba után, és a CSED-et a második baba után, illetve későbbiekben a GYEDet? Vagy itt csak olyan lehetőség van, ha apa veszi igénybe a GYES-t, és én a táppénzt?
Előre is köszönöm!
Kérdésem a következő:
2017.áprilisában született meg az első gyermekem, 2019 áprilisában fog lejárni a GYED-em, viszont tervezzük a második babát, akivel nagy valószínűséggel a GYES alatt leszek terhes. A GYES alatt elmehetek táppénzre, vagy milyen más megoldás? Amit még tudni kell, hogy a tavalyi évben a munkáltatóm kiküldött egy levelet, melyben tájékoztattak, hogy a munkaköröm megszűnt. Ilyen esetben el tudok menni táppénzre, illetve majd CSEDre és GYEDre? Illetve mi alapján fogják számolni a CSED ÉS GYED összegét, ha megszűnt a munkaköröm? Előre is köszönöm!
A munkaköröd megszűnésétől függetlenül a munkaviszonyod fennáll. A munkaköröd megszűnése azzal jár, hogy amint lesz munkavégzési kötelezettséged, a munkáltató vagy ajánl másik munkakört, vagy felmond. Utóbbit akkor teheti meg, ha majd nem véd felmondási tilalom, a terhesség és a gyermek otthoni gondozása alatt véd.
Amíg otthon babázol, addig fizetés nélküli szabadságon vagy, ezalatt nem értelmezhető a táppénz, mert az a kieső bért pótolja, aki fizetés nélküli szabadságon van, annak meg ilyen nincs. A fizetés nélküli szabadságot le lehet mondani, ha bejelented, hogy nem veszed tovább igénybe, akkor 30 nap múlva megszűnik. Utána már értelmezhető a táppénz. A következő csed és gyed alapja az aktuális bérből számított és az előző csed alapja közül a magasabb.
Szakbarbár
2019. 01. 27. 09:56