|
Kérdezz-felelek
Köszönöm szépen az előző válaszát. Lenne még kérdésem ezzel kapcsolatban, ezért az üzenetem aljára bemásolnám az előző üzenetet.
Megoldható az új munkaviszony is. Ha 2 hónapra lennék bejelentve magasabb bérrel, akkor a 4. hónaptól kellene átszerződnöm az új munkahelyre, és a 6. hónaptól táppénzre kéne mennem? Vagy a 8. 9. hónapra menjek csak át és akkor nem kell táppénz?
Másodállásban viszont vállalkozó vagyok (nem KATA-s és a tavalyi év minuszos) ez befolyásolhat valamit?
Egyébként, ha majd Csed/Gyed-en leszek, a vállalkozásom ugyanúgy másodállásnak fog számítani?
Nagyon szépen köszönöm előre is.
Előző kérdésem:
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg 8 órás minimálbérre vagyok bejelentve, viszont a Csed, Gyed miatt bejelentenének engem br. 350 000 Ft-ra, (azokra a hónapokra amiből vonják az átlagot) hogy a maximumot kapjam. Tudna nekem segíteni, hogy melyik 6 hónapból nézik az átlagot, a terhesség első 6 hónapjából vagy az utolsóból? Köszönöm szépen
Szakbarbár válasza:
Nem kell 180 napi magas bér ahhoz, hogy több legyen a csed és a gyed. Megjegyzem, nem is biztos, hogy Te és/vagy a munkáltató ki tudnátok fizetni ennek a költségét fél évig, mert ez havi 115.540 Ft különbséget jelent a jelenlegi közterhekhez képest. (A 350.000 egyébként lényegesen több annál, mint amennyi a maximális gyedhez kell.)
Az ellátás kezdetét megelőző 3. hónaphoz legközelebb lévő 180 nap (tehát ha nem vagy táppénzen ,akkor a durván a 4. és 9. hónap közötti bér, táppénz esetén megy hátrébb az időszak, mert a táppénzes napok nem játszanak) csak a fő szabály, amiből az ellátások számolódnak. A jogszabály ismeri és kezeli azokat a helyzeteket is, amikor az aktuális jogviszonyban nincs ennyi bérezett nap, vagy azért, mert csak rövid ideje dolgozol az aktuális helyen, vagy azért, mert sokat voltál táppénzen. Már 120 napból is lehet korlátlan - minimálbér kétszeresénél többől számolódó - a csed, ha pedig ennél rövidebb időben van minimálbér kétszeresét elérő béred, akkor a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja.
Tehát egy ÚJ munkaviszonyban elég 1-2 hónap is magas bérrel, mert a régi béreket egyáltalán nem veszik figyelembe.
A megoldás tehát egy új munkaviszony, nem a jelenlegiben emelés, mert az nagyon költséges. Ha nagyon nincs más, aki bejelentsen, akkor 30 napnál valamivel hosszabb időre iktass be álláskeresési járadékot és utána létesíts ugyanott új munkaviszonyt, magas bérrel - 300.000 körüli elég. A +30 nap fontos, ellenkező esetben nem számít újnak az új munkaviszony. Az is fontos, hogy ebben az időben biztosított legyél, ehhez a járadék a legjobb megoldás.
Szakbarbár
Ha normál adózású ev is vagy, akkor ha hihetetlennek tűnik is, annak ellenére, hogy egyetlen fillér járulékot nem fizettél soha, mert mindig volt +36 órás munkaviszonyod, ebből a jogviszonyból is jogosult leszel táppénzre, csedre és - a két helyről összesen legfeljebb a maximunig - gyedre. Ennek két feltétele van: legyenek beadva a nullás járulékbevallások - az adónak, a veszteségnek ehhez semmi köze, illetve igényelj meg mindent duplán, táppénzes papírból ehhez még egy eredeti példány kell.
Ha a munkaviszonyból gyeden, gyesen vagy és közben vállalkozol, akkor nem számítasz munkaviszony melletti ev-nek, akkor a főfoglalkozású ev-re vonatkozó szabályok szerint kell járulékot fizetni. Gyed mellett nem kell, ha nem számolsz el ún. vállalkozói kivétet, gyes mellett viszont nem tudod megúszni.