|
Kérdezz-felelek
Ha jól tudom jelenleg van lehetőség arra, hogy a GYED-et az apa igényleje.
Nálunk ez azért lenne érdekes, mert az édesanya bruttó bejelentett bére alacsonyabb, mint az édesapáé.
A kérdésem az lenne, hogy ha az apa igényli a GYED-et az első gyermek után, akkor a második gyermek születése előtt a táppénz és a megszületése utáni CSED kiszámításának alapjául milyen összeget vesznek figyelembe?
Van-e olyan plusz költség, vagy egyéb hátrány, ami akkor jelentkezik, ha nem az édesanya igényli a CSED-et, és nem megy vissza dolgozni sem? Pl.: TB fizetési kötelezettség, vagy nem mehet táppénzre a 2. gyermek megszületése előtt, mert munkanélküli?
Előre is köszönöm a választ!
A csedhez és a gyedhez a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításban töltött idő kell, ha apuka van gyeden, akkor anyuka biztosítása szünetel, nem gyűjti a napokat. Ha apuka 1 évnél többet volt gyeden, akkor ugye anyukának 1 évnél több esik ki, ezzel 365 nap alá megy az előzetes biztosítása és így ugrik a csed meg a gyed. Ha apuka 1 évnél kevesebb van gyeden, akkor anyuka jogosult lehet csedre és gyedre, ha a munkaviszonya közben fennáll, az ellátások összegének a kiszámításánál nincs különbség aközött, hogy ki volt gyeden, mert egyaránt nincs figyelembe vehető jövedelme. Erre az esetre az a szabály, hogy a következő csed és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb.
Apuka gyede alatt a jelenleg havi 7.320 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot meg kell fizetnie anyukának.