Kérdezz-felelek
Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő,
Október 10.re várjuk első gyermekünket. A táppénzzel kapcsolatban az a kérdésem, hogy az elmúlt 2
éves bruttó átlagfizetésem adja ennek az alapját? Hogyan honnan kell ezt számolni pontosan, mennyi ennek a max összege?
Illetve a későbbi GYED, GYES alapja mi lesz? Hiszen ha én most táppénzen vagyok akkor rontom a GYES/GYED alapomat? Munkaviszonyom folyamatos 5 évre visszamenőleg. 2017 és 2018 márciusaiban kapott bónusz, ami fizetési lapon prémiumként van felütüntetve, illetve cafeteria beleszmít-e akár a táppénz vagy akár a GYES/GYED megállapítási alapomba?
Tovább a párommal nem vagyunk házasok, a páromnak magasabb a bruttó fizetése, mikor/kinek érdemes igényelni a családi adókedvezményt igénybe venni és hogyan?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Magyari Anett
Az utolsó 2 évben a biztosításban töltött időszakot, tehát csak a dátumokat nézzük a jogosultság megállapításához - van-e a szülés előtti 2 évben 365 nap. Az ellátások nem az utolsó 2 évi bérből számolódnak, hanem - hosszú, folyamatos biztosítás esetén - az ellátást megelőző 3. hónap végétől visszafelé az utolsó 180 bérezett naptári nap jövedelmének átlagából. Csak a bérrel ellátott napokból, tehát a csedhez nem számít a táppénz, a gyedhez pedig nem számít a táppénz és a csed. Ezeket a napokat átugorják és mennek hátrébb az időben - maximum az ellátások kezdetét megelőző év január 1-ig - a 180 nap összeszedéséhez. A táppénz és majd a csed tehát egyáltalán semmit nem befolyásol hátrányosan. A kafetéria nem tartozik bele az átlagba, mert csak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapot képező jövedelmekből számolódnak az ellátások, a kafetéria pedig nem ilyen.
A 2 és 3 év között járó gyes fix összegű, filléres, a bértől egyáltalán nem függ.
Szakbarbár
2018. 04. 09. 07:57
Olvasói értékelés:
nincs még értékelés