|
Kérdezz-felelek
egy kft.-nél kezdtem dolgozni 2014. októberben teljes munkaidőben, heti 40 órában. 2016. augusztus 16-án munkaszerződés módosítás történt, részmunkaidős lettem a kft.-nél, munkaidő: heti 20 óra. Mindezt azért, mert egy közintézményben helyezkedtem el 2016. augusztus 16-án teljes munkaidőben, heti 40 órában (így nem fedte egymást a két munkaidő). 2017. 07.17-én megszületett gyermekünk. Közalkalmazottként május közepétől a gyermekem megszületéséig szabadságon voltam, mivel volt annyi szabadságom, nem kellett táppénzre mennem. A csedet megkaptam mindkét munkaviszonyom után, viszont a gyed kérelmem még elbírálás alatt. A két munkaviszony miatt a gyed kérelmet a Kormányhivatal Egészségbiztosítási Osztálya bírálja el. Még nem kaptam határozatot, de előzetes érdeklődésemre (március lévén csak a 4 órás munkaviszony után kaptam gyedet) azt a választ kaptam, jelen pillanatban még vizsgálják, hogy egyáltalán jár-e gyed a teljes munkaidős munkaviszonyom után (mivel a kft.-nél nem szűnt meg a munkaviszonyom, amikor 8 órásból 4 órás lettem, csak szerződés módosítás történt, így nem akarják beszámolni előzményként a közalkalmazotti jogviszonyomhoz, hogy meglegyen az 1 év). Egyszerűen nem bírom felfogni, hogy megtörténhet-e az, hogy sosem dolgoztam csak 4 órás munkaviszonyban, mégis gyedet csak az után kapok? Nehezen bírom felfogni, hogy egy papíron múlik (szerződés módosítás helyett szerződés megszüntetése, s újbóli kötése 4 órásra), hogy kapok-e rendes gyedet? A kérdésem az lenne, van-e erre a helyzetre megoldás? Megalázónak érzem, hogy ennyit ért a munkám (8, illetve 12 órában dolgoztam (még állapotosan is, hogy minél magasabb elbírálásba kerüljön a gyed), s sosem csak 4 órában): havi kb. 40.000,- lenne a gyed a 4 órás munkaviszony után. Ha elutasító lenne a gyed iránti kérelmem a teljes munkaidős munkaviszonyom után, élhetek-e fellebbezéssel, illetve mire tudnék hivatkozni, mivel méltánytalannak tartom az eddigi megállapított összeget. De már akkor is előbbre lennék, ha a 4 órás munkaviszonyom után nem kapnék semmit, viszont a 8 órás munkaviszonyom után igen…
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Ezért a közalkalmazotti jogviszonyból kapott csed jogalap nélküli, ilyenkor a 90 napon belül kifizetettet a vétlentől is visszakövetelik, a többit csak akkor, ha Te idézted elő. A jogalap nélküli kifizetésben mindenképpen benne volt a kincstár mulasztása is, mert az adott jogviszonyban nem volt meg a 365 napod, emiatt az előzmények miatt kérni kellett volna a tb kiskönyvet, abból pedig ki kellett volna derülnie, hogy nincs a mostanihoz hozzászámítható, korábban megszűnt másik jogviszonyod, hanem egy párhuzamosan fennálló van, így pedig a nála kezelttől nem vagy jogosult csedre.
Ugyanemiatt nem leszel gyedre sem. Sajnos ez így van, a jogszabály, amiben mindig van pár igazságtalan helyzet, ezt mondja. Még csak azzal sem tudlak kecsegtetni, hogyha megszünteted a 4 órás munkaviszonyt és csak a 8 órás közalkalmazotti jogviszonyból igényelsz gyedet, akkor azt kaphatod a teljes munkaidős béred után, mert ugyanazon gyermek után csak egyszer állapítják meg a gyedet, ezt pedig már megállapították és mivel nem fellebbeztél ellene, a döntés jogerőssé vált, tehát már nem tudod visszacsinálni.
A legtöbb, amit tudok mondani, hogyha a teljes közalkalmazottas csedet visszakövetelnék, nem csak a 90 napon belül kifizetettet, vagy a 90 napnál trükköznének a levél dátumával - szoktak ilyet csinálni -, akkor a fellebbezésben szívesen segítek nonprofit.