|
Kérdezz-felelek
2016.02.26-án született meg első gyermekem, akivel 2018.02.26-ig GYED-en vagyok. Időközben született egy második gyermekem is 2017.07.18-án, aki után a CSED 2018.01.01-én járt le. Közben 2017.11.30-án megszűnt a munkaviszonyom. Igyekeztem utánajárni a lehetőségeknek, és a kormányhivatalnál azt az információt kaptam, hogy a második gyermek után jogosult vagyok passzív GYED-re, és az erre vonatkozó kérelmet a volt munkáltatónak kell elküldenie elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül. A cég könyvelője, aki az ilyen ügyeket intézi, viszont állítja, hogy ő ezt nem tudja megtenni, mert ahhoz neki engem fizetés nélküli szabadságra kellene küldenie, mivel azonban már nem vagyok ott állományban, így ez lehetetlen. Vagyis ő állítja, hogy ezt (ha létezik egyáltalán a passzív gyed) ő nem tudja kérni nekem, mert az elektronikus rendszer nem engedi így elküldeni az adatlapot.
A kérdéseim a következők lennének:
1. Valóban így van-e ez, ahogy a könyvelő állítja?
2. Én a volt munkahelyem segítsége nélkül valamilyen módon tudom-e igényelni a passzív gyed-et? (Pl. a helyi kormányablak egyik ügyintézője - aki szerint nem lehetséges gyed-et igényelni munkaviszony nélkül - azt javasolta, hogy regisztráljam magam álláskeresőként, azzal újra lesz biztosítási jogviszonyom, és igényelhetem a gyed-et.)
3. Ha a könyvelő nem hajlandó beadni a szükséges kérelmet, igazolást, akkor ha pl. újra munkaviszonyt létesítek (a gyermek egyéves kora után), akkor igényelhetem-e mellé a gyed-et?
4. Ha gyed-re nem vagyok jogosult semmilyen módon, vagy a volt cégem nem segít, akkor gyest kell igényelnem? Ebben az esetben ha az első gyermekem után lejár a gyed, akkor őutána is igényelhetem majd a gyest?
Előre is köszönöm a válaszait!
Elküldeném neki azt a részt a jogszabályból, amiből egyértelműen kiderül, hogy gyedre jogosult vagy akkor is, ha az elején már nincs biztosítási jogviszonyod, de az a csed alatt szűnt meg, de ettől még nem biztos, hogy világos lenne neki, hogy van dolga a gyedigénnyel, ezért inkább ezt mutogasd neki, ebből nagyobb eséllyel megérti:
Ebtv. Vhr. Vhr. 41/A. § A gyermekgondozási díjat írásban, a Központ által rendszeresített nyomtatványon kell kérelmezni. A kérelmet két példányban kell a foglalkoztatóhoz benyújtani, abban az esetben is, ha a kérelmező a biztosítás megszűnését követően igényel gyermekgondozási díjat.
A foglalkoztatói igazoláson van olyan rovat, hogy mikor szűnt meg a biztosítás, nyilvánvalóan nem lenne ilyen, ha megszűntekkel a volt munkáltatónak nem lenne dolga.
A fizetés nélküli szabadság ebben az esetben nem értelmezhető. A nyomtatvány kitöltési útmutatója a 14. oldalon írja is, hogy „A gyermek gondozása céljából igényelt fizetés nélküli szabadság kezdete”rovatot akkor kell kitölteni, ha az igénylő a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot igényelt.
Minden további nélkül engedi beküldeni a rendszer azt a foglalkoztatói igazolást, aminél a biztosítás vége dátum kitöltött, a fizetés nélküli szabadság kezdete pedig nem.
Igényelhetnél gyedet úgyis, hogy a csed vége után álláskeresési járadékot igényelsz, majd ezt szüneteltetve kéred a gyedet, de nehogy már azért vesződj ezzel, mert a könyvelő hülye, arról nem is beszélve, hogy minimálbérnél magasabb bér esetén ezzel még rosszul is járnál másfél évig, mert így legfeljebb a minimálbér lenne a gyed alapja. Sem kamu munkaviszonyt létesíteni, sem a gyedről lemondani nem kell egy hozzá nem értő könyvelő miatt. Ha továbbra sem hajlandó továbbítani az igényt, akkor az igénybejelentőt küldd be a kormányhivatalba egy levél kíséretében, amiben ezt leírod, fel fogják szólítani a volt munkáltatót a kötelezettsége teljesítésére.