|
Kérdezz-felelek
Első gyermekem születésekor nappali tagozatos PhD hallgató és egyben határozott idejű szerződéssel foglalkoztatott oktató is voltam. Mivel ilyen határozott idejű szerződésekből összejött a kellő számú nap és a szüléskor is volt még szerződésem, passzív jogon kaptam/kapok csed-et és gyed-et. Az első gyermekem 22 hónapos lesz, amikor reményeink szerint megérkezik a második baba (idén november-december fordulóján). Most nincs oktatói szerződésem, mert nem mertem órákat vállalni, viszont a PhD képzésem folytatom február óta.
A kérdésem az lenne, hogyha a szülésig egyáltalán nem vállalnék oktatást, csak a PhD képzésem folytatnám, milyen ellátásokra lennék jogosult? (Járna-e tovább a gyed az elsőre 2 éves korig?; A másodikra csak gyes járhatna szerződés hiányában?; Ha igénybe venném a diplomás gyedet, elesnék-e az elsőre kapott gyedtől, illetve a férjem sem kérvényezhetné félév után a gyed extrát, ha előtte már a diplomás gyedet igényeltem?; Ha szeretnék újra csed-et és gyed-et kapni, elegendő lenne-e 1-2 hónapos oktatói szerződés?).
Mielőbbi válaszát várom és előre is köszönöm! Üdvözlettel, Ráhel
Ha a szülés előtti 2 évben lesz legalább aktív féléved, akkor ha nem dolgozol, akkor is jogosult leszel hallgatói gyedre, ismertebb, de szakszerűtlen nevén diplomás gyedre. Alapja a garantált bérminimum, ebből a csed havi nettó 97.000 Ft, a gyed pedig 86.000 Ft - családi kedvezmény nélkül. A hallgatói gyed 0-1 éves korig jár, csed ilyenkor nincs. A baba 169 napos és 2 éves kora között apuka is lehet gyeden, de akkor a gyest is neki kell igényelnie, mert az ellátások csak egy kézben halmozódhatnak.
Matematikai esélyed még van szülésig 185 nap biztosítást összehozni, ha ez összejön és a csed kezdetén még tart a jogviszony, akkor az itteni bér - de legalább a garantált bérminimum - utáni csedre és gyedre is jogosult lehetsz.