|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Jelenleg GYED-en vagyok 1 éves kislányommal, azonban most 3 hónapos terhes vagyok a 2. gyermekünkkel. Kérdéseim a következők:
1.) Megoldást jelent-e jövedelmünk növelésére az, ha visszamennék dolgozni olyan formában, hogy kiveszek pl 1 nap szabadságot, majd rögtön táppénzre megyek szülésig? (úgy tudom, így járna a GYED+táppénz is együtt szülésig).
2.) Ha a fenti megoldást választanám és vissza akarok menni dolgozni ilymódon, köteles-e visszavenni a munkáltató engem, vagy megtagadhatja? Illetve van-e valami határidő, amíg el kell bírálnia, ill. engedélyeznie a munkába visszatérési kérelmemet (vagy akár hónapokig is elhúzhatja az időt a munkáltató ezzel)?
3.) Befolyásolná-e a 2. gyermekemre járó CSED, illetve majdan GYED értékét ez az előbbi, "munkába visszatérős, táppénzes" megoldás? Ugyanis 1. gyermekemmel magas fizetéssel jöttem el szülni, így a vele járó CSED-em is magas volt, utolsó munkanapom után azonban visszasoroltak a fizetésemben, így nem szeretném azt, hogy a jelenleg érvényes, lényegesen kevesebb fizetés, illetve táppénz alapján a 2. gyermekemre kevesebb CSED-et kapjak..
4.) Utolsó kérdésem az lenne, hogy ha - ne adja Isten -, de nem születne meg a gyermek (veszélyeztetett terhes lévén), akkor visszatérhetnék-e simán GYED-re, majd GYES-re az első lányommal, annak ellenére, hogy az előzőek szerint már "munkába álltam"?
Köszönettel válaszát:
Hedvig
2. Ha a fizetés nélküli szabadságot az eredetileg kért időpontnál hamarabb meg akarod szüntetni - ez a fizetett szabadság és a táppénz feltétele - , akkor az a bejelentéstől számított 30. napon szűnik meg. A munkáltatónak ennyi jogi lehetősége van, hogy ezt a 30 napot kivárassa.
3. A gyed alatt szülsz, ugyanabból a jogviszonyból, az előző csed alapjában csak a mostani munkáltatónál szerzett jövedelem van, ilyenkor ha az általános szabályok szerint kevesebb lenne az új csed, gyed alapja, mint az előző csed alapja volt, akkor ismét az utóbbi után állapítják meg az új ellátásokat. Tehát nincs jelentősége, ha az aktuális béred kevesebb és annak sem, hogy ezzel mennyit dolgozol. A táppénz pedig eleve nem számít be semmibe.
4. A fizetés nélküli szabadság a gyermek 3 éves koráig megillet, akárhányszor visszamehetsz fizetés nélkülire. Elvileg 15 nappal korábban kell bejelenteni, de nem hiszem, hogy a munkáltató problémázna rajta, ha ezt nem tartanád be.