|
Kérdezz-felelek
2003. októberétől ugyanannál a nagyvállalatnál dolgozom. 2015. márciusában veszélyeztetett terhesként tàppénzre mentem, majd júliusban megszületett a kisfiam. A fizetés nélküli szabadságot írásban a gyermek 3 éves koráig kértem, 2018. 07.27-ig. Most várandós vagyok ketteskével. Első kérdésem, hogy ha a fizetés nélküli szabadság megszakítását kérem, vissza kell e venniük, vagy a munkaalkalmassági orvosi vizsgálaton tüdőszűrő papír nélkül elutasíthatnak e. A levélben, amiben kérném a fizetés nélküli szabadság megszakítását, már abban érdemes közölni hivatalosan a várandósság tènyét?
A kérdés második része arra az esetre vonatkozik, ha nem mennék vissza, hanem maradnék gyeden, majd júliustól gyesen. Ketteske már a gyes idején születne. Utána az egyeske utáni csed és gyed járna? Mivel a csed szülési szabadság alatt jár, hogy tudok ketteskével azon lenni, ha egyeskével fizetés nélküli szabin vagyok? Vagy a kettőnek nincs köze egymáshoz? Egyszerűen ha ketteske megszületik benyújtom a csed, később meg a gyed igényem, a fizetés nélküli szabadságot meg meghosszabbítattom ketteskére hivatkozva?
Válaszát megköszönve: Anikó
A terhesség bejelentésének időpontja a kismama döntéséről függ, konkréten nem mond erről semmit az Mt., én az általános magatartási követelményeknél említett együttműködési és tájékoztatási kötelezettség miatt gondolom úgy korrektknek, hogy jelentsük be, amint biztos és eltelt a kritikus időszak, mert segítsük a munkáltatót azzal, hogy az információ birtokában ne számoljon a munkábaállítással.
Csed mellett a munkajogi státuszod szülési szabadságon lévő, de emellett extraként kaphatod a gyedet is, amihez egyébként sem kötelező fizetés nélküli szabadságot igényelni. Ha egyszerre több ellátást kapsz, akkor a munkajogi státuszodat az utolsó gyermek kora határozza meg.
A ketteske utáni csed és gyed megállapításánál az írt helyzetben alkalmazható a kedvezményszabály, ami biztosítja, hogy ketteskével semmiképpen ne kapj kevesebb csedet és gyedet, mert ha az általános szabályok szerint ezek alapja az előző csed alapjánál kevesebbre jönne ki, akkor az előző csed alapja jön vissza.