|
Kérdezz-felelek
A nyugdíjpénztárnak és a gyednek soha nem volt egymáshoz semmi köze. Ha valaki nem áll biztosítási jogviszonyban és szolidáris jogcímeken sem jogosult egészségügyi ellátásra, akkor a minimálbér 9%-át kell fizetnie egészségügyi szolgáltatási járulék címén. Ehhez az APEH-hoz kell bejelentkezni egy nyomtatványon, csekket adnak hozzá. Szolgálati időre és nyugdíj alapjául szolgáló jövedelemre a biztosításban nem állók köthetnek megállapodást a nyugdíjbiztosítási igazgatóság, a minimálbér, most 65.500 Ft és a járulékfizetési felső határ, kb. 570.000 Ft között szabadon választott összeg után lehet fizetni annyi járulékot, amennyi a munkáltatót és a munkavállalót terhelné, ez 29,5%, magánnyugdíjpénztári tagnál 8%-kal kevesebb, a 8%-ra a nyugdíjpénztárral köthető megállapodás.
A lányod biztosított és az előzetes biztosítással is rendelkezik, így az ismert gyes előtt az első 2 évben jogosult a biztosítás alapján járó, jövedelemarányos tgyásra és gyedre, amelyekről részletesen olvashatsz a kisokos c. összeállításban. A 2006-os jövedelméből nettó 54.000 körüli tgyás, a 2007-es (táppénz nélküli, mert az nem számít bele) - nettók alapján visszaszámolt - bruttó 94.000-re saccolt béréből pedig nettó 60.000 körüli gyed várható. Emellett az alanyi jogon járó egyszeri anyasági támogatásra, családi pótlékra és majd 2 éves kor után gyesre is jogosult lesz, ezekről is részletes infókat találsz az említett összeállításban.
Ha nem ragaszkodik ehhez a munkaviszonyhoz és van egy együttműködő munkáltató egy nagyon rövid időre, akkor a fizetős szolgáltatásom tudna segíteni a maximális gyed elérésében.