|
Kérdezz-felelek
Segíts eligazodni. Kislányom az érettségi után kiment Angliába dolgozni 2011-ben. 2016. január 3-án szült még kint. 2016. augusztus 26-ig kapta" a kötelező születési fizetést". Közben hazajött, mert újra terhes lett, 2016 december 8-án fog szülni. Jelenleg az első gyermeke után semmilyen ellátást még nem igényelt. Augusztus óta nincs biztosítási jogviszonyban. Kérdésem milyen ellátást kaphat az első gyerek után, és milyen intézkedést kell tennünk, hogy kaphasson a második gyerek után.Létesíthet-e 6 órás munkaviszonyt még szülésig a minimálbér kétszeresénél nagyobb fizetéssel (megoldható) és ebben az esetben jogosult lenne -e a Csed-re, Gyedre. Szíves fáradozását előre is köszönöm.
Csed 168 napig jár, vagyis erre már semmiképpen sem lesz jogosult, de a 2 éves korig járó csed még összehozható. Ehhez 2 jogosultsági feltétellel kell rendelkezni: a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítás, ez kintről megvan, illetve egy, legalább az igénylés 1. napján fennálló biztosítás. Vagyis biztosításba kéne kerülni és máris járhatna a gyed. Ha ez a biztosítás fennmarad, akkor a ketteske utáni csedhez és gyedhez is.
Alkalmazott vagy egyéni vállalkozó, ez a két verzió jön szóba. Előbbi esetben a bére legyen a minimálbér kétszeresét kicsit meghaladó, ezzel maximális gyede lesz, utóbbi esetben a kötelező minimumok utáni járulékfizetésből minimálbér 150%-a utáni gyede lesz. Mindkét esetben elég pár hétig dolgozni és járulékot fizetni, utána pedig be lehet adni az igényt. Az egyeske utáni gyedet (és majd a gyest) kaphatja párhuzamosan a ketteske utáni cseddel (később gyeddel.)
Rövid munkaviszony általában felkelti a kormányhivatal érdeklődését, rövid vállalkozás vagy nem, vagy ha igen, akkor is megfoghatatlan...