|
Szakbarbár
TB szakértő
TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője. Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!
|
A kérdések száma ma már meghaladta a napi limitet!
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves szakértő!
Én december 15-ig kapok GYED-et. Május elejére várom a második gyerekemet, viszont a munkaviszonyom sajnos megszünt. Volna egy ismerősöm, aki alkalmazna, de az a kérdésem, hogy elég-e csak arra a hónapra felvennie, amikorra a babát várom, ill. így mi alapján számítanák ki a CSED-et? Ez alapján az egy havi bér után, vagy a GYED összegét is figyelembe vennék?
Előre is köszönöm a válaszát!
Attól függően nagyon jó vagy nem túl jó az ötlet, hogy mikor szűnt meg a munkaviszonyod. Mert ha annyira régen, hogy a szülés előtti 2 évben a régi és az új munkaviszony együtt nem tesz ki legalább 365 napot, akkor csak csedre leszel jogosult - arra viszont, igaz, csak a minimálbér után, de egyszerűbben is jogosult lehetsz: álláskeresési járadékot igényelve, ezt szüneteltetve.
Ha nem olyan rég szűnt meg a munkaviszonyod és ezért a 2 évbe beleesik annyi nap, amennyi az új helyen biztosításban töltött napokkal együtt legalább 365 nap lesz, akkor az 1 havi bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a csed és a gyed alapja. Ezért a bért érdemes úgy kitalálni, hogy a minimálbér kétszeresét valamivel meghaladja.
Szakbarbár
2016. 09. 18. 22:19