|
Kérdezz-felelek
Pár hete írtam már ezzel a címmel, de hibás dátummal és terjengősen. Most megpróbáltam rövid és konkrét lenni.
2014 jan.1-n kerültem munkába friss másoddiplomásként. Előtte nem volt munkaviszonyom. Összes munkaviszonyban eltöltött időm: 2014.01.01 – 2014.07.15. Határozott időre szóló munkaviszony volt, amely értelemszerűen 2014.07.15-ig szólt.
2014.07.26-án megszületett első gyermekem. 180 napként figyelembe véve az egyetemen töltött időt, munkáltatóm, megállapította, hogy a TGYÁS lejárta után, 2015.dec.21-ig folyósítanak számomra Gyermekgondozási Díjat. Utána következik a GYES.
A második gyermekem születési dátuma előreláthatóan 2016.02.10 lesz.
Kérdéseim:
1)Az én konkrét esetemben – határozott idejű munkaszerződés, amely már lejárt – vonatkozik-e az a szabály, miszerint a második gyermek után is fog járni TGYÁS (akárhogy is hívják újabban) és GYED (akárhogy is hívják), vagy mivel lejárt a munkaszerződésem, így csak a GYES.
2)Amennyiben az első gyermekem után otthon töltött idő nem számít biztosítottnak egy következő gyermek szempontjából, akkor, ha -átmenetileg, mondjuk 1-2 hónapig a férjem, vagy a nagymama menne GYED-re és én 1-2 hónapig létesítenék munkaviszonyt (vagy én maradnék Gyeden/gyesen és mellette dolgoznék), akkor valamilyen formában az előző munkaviszony, azaz a 2014.01.01-2014.07.15 biztosított időszak (illetve előtte az egyetemi évek után járó 180 nap) beleszámíthat-e a második gyermek után járó CSED és GYED összegének megállapításába, vagy csak a minimális GYES marad? Azaz, ezzel a beiktatott 1-2 hónappal aktivizálhatom-e újra a már teljesített munkaviszonyból származó biztosítotti napokat? (hisz ha jól számolom és a gyerek 2016.02.10-re van kiírva, akkor 2014.02.10-től számolva kell nekem 365 biztosítotti nap)
3 )Ha a határozott idő lejárta miatt már nem lennék jogosult GYEDre a második gyerkőcnél, mi van az édesapával??? Ha jól tudom, GYED mellett lehet most már dolgozni, talán jár is a munkaadónak valami plusz kedvezmény, ha GYEDeset foglalkoztat. Szóval ez esetben arra nem lenne lehetőség, hogy papíron a férjem megy GYEDre, az ő fizuja után kapunk GYEDet, de minden marad változatlan? (azaz ugyanúgy bejár dolgozni, ugyanolyan fizetésért?) (a gyerek elmúlt már 1 éves)
Válaszát előre is köszönöm!
F
Ha lesz egy aktuális jogviszonyod, akkor is cssak a gyedre leszel jogosult, mert csak ehhez fogsz rendelkezni a szükséges előzetes biztosítással. Mivel 1 évnél már most több esett ki, ezért a 2 éven belül 1 éved akkor sem lenne meg, ha mostantól folyamatosan biztosított lennél. De a csednek lazábbak a jogosultsági feltételei, ehhez a passzív csed, gyed is beszámítható, így egy csedre még jó lehetsz, ha kerítesz előtte valami munkahelyet. Nem dolgoztál legalább 1 évet, így nem tudsz álláskeresési járadékkal biztosítási jogviszonyt kreálni, ezért ténylegesen dolgozni kellene.
Apuka a csed, vagy ha azt nem veszed igénybe, akkor az annak megfelelő időszakot követően igényelheti a gyedet, de a baba 1 éves kora előtt nem dolgozhat. Tehát munka mellett csak a baba 1 éves kora után igényelheti. Ha ő kap gyedet és nem Te kapod a gyest, akkor meg kell fizetned a most 6.930 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot, mert nem lesz semmi, ami a jogosultságot adná.