|
Kérdezz-felelek
a következő, CSED, GYED-del kapcsolatos problémában keresem:
2006-tól 2014 augusztus 31-ig folyamatos közalkalmazotti munkaviszonyban voltam (bruttó 160ezer Forintos bérrel).
2014 szeptember 1-től nappali tagozatos PHD hallgató vagyok az ELTE-n. (állami ösztöndíjam 100ezer Forint). Eddig két félévet végeztem el.
2015 július elsejétől bejelentett munkaviszonyom van (br 250ezer Forint bérrel)
2015 augusztus 13-ára várom első gyermekemet.
A PHD képzésbe jelentkezés előtt igyekeztem informálódni, úgy tudtam, hogy beszámít a biztosítotti viszonyba, most hideg zuhanyként ért a hír, hogy mégsem (bár két ügyintézővel beszéltem, az egyik ezt, a másik azt mondta). Ezt is szeretném megkérdezni, hogy egy PHD ösztöndíjas képzés valóban nem számít biztosítotti viszonynak, ami után TB kifizetés járna?
Átbogarászva a törvényt arra jutottunk, hogy nekem megvan a 365 nap szükséges biztosítotti viszonyom még a közalkalmazotti munkaviszony miatt, de ez nem elég, kell hozzá még a szülés előtt bejelentett munkaviszony, hiszen több, mint 42 nap telt el a felmondásom óta. A könyvelőnk szerint erre nincs szükség, de én úgy értelmezem, hogy van. Kérdés, kinek van igaza?
Bejelentettünk hát engem július 1-ével, de nem igazodunk ki azon, hogy vajon mi alapján fogják számolni a TGYÁST, és mennyi lesz annak az összege (Vagyis, hogy mekkora fizetést érdemes bejelenteni most nekem). A régi közalkalmazotti alapján? Az egyetemi ösztöndíj alapján? A most bejelentett alapján? Vagy valami negyedik verzió is van?
Még egy kérdésem van, ez már a GYED-del kapcsolatos: vajon meddig fog járni nekem a GYED? Azt olvastam, hogy annyi napig, ahány napig a szülést megelőző két évben biztosított voltam (ez valamivel több lenne, mint egy év). Viszont a TB honlapján olvasható egy leírás:
A jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani:
a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz folyósításának idejét,
a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,
rehabilitációs járadék és rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.
Ennek alapján el tudnám képzelni, hogy ilyen esetben mégis beszámítanak valamennyit az én felsőoktatási tanulmányaimból? Persze nem tudom, erre vonatkozik-e ez a fenti sazbályozás, illetve, hogy mit értenek 1 év alatt, hiszen nekem pontosan két elvégzett félévem van, ami egy felsőoktatási évnek számít, de nem lesz 365 nap a beiratkozás és a szülés között (hiszen szept 1-én kezdődött az év, és én aug 13-ára vagyok kiírva.
Válaszát nagyon köszönöm,
micsuda