|
Kérdezz-felelek
Próbáltam válaszokat kapni kérdéseimre, néha úgy éreztem sikerült, további olvasás után pedig addig megszerzett „tudásom” pillanatok alatt meginogni látszott. Így kérdéseimet kénytelen vagyok rád zúdítani, bízva segítségedben:
Határozatlan munkaviszonyom 2010.január 11- 2015.02.10 közös megeggyezéssel megszűnt. Bruttó bérem: 260.000 Ft volt. 2015.02.11-2015.05.11-ig álláskeresési támogatásban részesültem, 3.500 Ft/ nap
Február végén teherbe estem, 2015. november 16-a a szülés várható időpontja.
Papíron munkaviszonyt kéne létesítenem ugyebár.
Kérdéseim:
- Mikortól érdemes bejelenteni? Minél előbb, vagy csak a CSED igénylés előtt kb.2 hónappal?
- Ahhoz hogy mindenből ( CSED, GYED) a lehető legjobban járjak, mennyi bérrel kéne bejelenteni?
- CSED , GYED alatt mennyibe kerülnék a „munkáltatómnak” ?
- Meddig kellene ennek a munkaviszonynak fennállnia?
- Melyiket javaslod, az egyéni vállalkozást vagy az alkalmazotti jogviszonyt?
Megtisztelő válaszodat előre is köszönöm.
Látni fogod, hogy sok múlik rajta, úgyhogy én megjátszanám. Egy rövid, a folyamatosságot megteremtő munkaviszony vagy megbízás után pedig vállalkoznék, mert az olcsóbb. Járulékfizetési kérdésekkel itt nem foglalkozom, mert az már időigényes. Konkrét tervek gyártására ott a fizetés szolgáltatásom.
Hogy miért gond a folyamatos biztosítás megszakadása:
+30 nap levegőben lógással megszakad a biztosítás folyamatossága, ennek 3 hátránya van:
- csak annyi napig kapsz táppénzt, amennyit az új helyen dolgozol, tehát meg kell felezni a bejelentés és a csed kezdete (-28. naptól már indítható) közötti időszakot és a felében járulékolni kell, a másik fele meg táppénz
- a táppénz alapja csak a minimálbér
- mértéke csak 50%
Ha nem szakadt volna meg a folyamatosság, akkor 1 hónap után az egész terhességet barátságos összegű táppénzen tölthetnéd.
A csednél és a gyednél már nincs hátrány a megszakadt biztosításból, az így is, úgy is ugyanannyi, az aktuális helyen elért bérből számolódik, de van egy felső határa. A bér, vagy vállalkozóként a járulékalap az utolsó jogviszonyban 220.000 Ft körül optimális, ebből így a helyzetből kihozható legtöbb, minimálbér kétszerese alapú csed és gyed lesz, gyedből ez a maximálisat jelenti.