|
Kérdezz-felelek
Most vagyok 15 hetes terhes és az előző vérvételnél pajzsmirigy eltérések jöttek ki, amivel elmentem a háziorvosomhoz. Ő az eredmények láttán felírt nekem syntroxine 75mg lágy kapszulát alulműködésre. Amikor hazajöttem, elkezdtem utána nézni a pajzsmirigybetegségeknek, ami teljesen összezavart, mert inkább túlműködést olvasnék ki az eredményekből. Ön szerint felírt gyógyszer megfelelő lehet számomra?
Írtam persze a nőgyógyászomnak is, de még nem érkezett válasz. A mai napon elmegyek egy kiterjesztett pajzsmirigy vérvételre is, amin szerepel az Anti-TPO, TG, TG elleni antitest vizsgálat is.
Mindent szeretnék megtenni a magzat egészsége érdekében, félek, hogy itt nem napokon, hanem akár órákon is múlhat minden.
A jelenlegi eredményeim a következőek:
TSH: 0.47 (0.55-4.78)
T3: 8.3 (3.5-6.5)
T4: 13.4 (11.5-22.7)
Előre is köszönöm válaszát!
Erről a kérdésről már a szakorvosoknak (tankönyvben is) és ezen a honlapon is sokat írtam.
Sajnos az nem derült ki, hogy előzőleg már pajzsmirigygyulladása volt-e( a terhesség előtt?).
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez elmúlt év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!!!!.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
Összegezve azt kell mondanom, hogy nem a leleteket, hanem a betegeket célszerű kezelni.
A levelében leírt "kiterjesztett" vizsgálatokat (anti-TPO is) javaslom.
A kezelést a személyes konzultáció alapján javaslom.
Jó egészséget kívánok: