|
Kérdezz-felelek
Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét, információt, merre menjek tovább - melyet előre is nagyon köszönök.
Pajzsmirigy értékeim az alábbiak:
2022.08.10 - TSH 2,62, fT4 17,6, fT3 5,5
2023.01.30 - TSH 4,494, fT4 11,55, fT3 4,63
2022.október és 2023 márciusa között dietetikus Iodoral készítményt kezdtem szedni, melyben 50 mg jód van, lugol oldat formájában.
2023.06 hóban teherbe estem (első próbálkozásra), de az 5-6 hét körül spontán vetélésem volt.
2023.08.31 TSH 0,1, fT4 19,9, fT3 6,1, antiTPO 28 alatt, TG-AT 1,3 alatt
2023.09.18 TSH 0,01, fT4 20,9, fT3 8,2, szérum jód 85,2 ug/l, pajzsmirigy UH: normális nagyságú és alapszerkezetű pm, mindkét lebenyben 1-1 2mm körüli sima falú echomentes cystikus képlet.
2023.10.16 TSH <0,008, fT4 24,3, fT3 9, TRAK <0,8 (negatív 1,5 alatt), TSI <0,1
2023.11.16 TSH <0,008, fT4 27,3, fT3 9,8, TRAK <0,8
Egy hónapja jódmentesen étkezem.
Tüneteim nincsenek, nincs extra étvágyam, és nem is fogyok, aludni is tudok.
Szeretném kérni a véleményét, hogy mi okozhatja a túlműködéses értékeimet - elképzelhető, hogy a LABOR DOKUMENTÁCIÓ
Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz.
? Milyen kezelési opciók vannak? Elképzelhető, hogy öngyógyuló is lehet ez a folyamat? Ha igen, mi a tapasztalat, mennyi idő alatt? Babát szeretnénk, de orvosom szerint (akihez majd csak decemberben van időpontom), ilyen értékekkel kockázatos lenne teherbe esni. A kezelési opciók mellett mit tudok tenni életmód, étkezés terén? A jód kiürül a szervezetből? Ha igen mennyi idő alatt? Hogyan segíthetem a kiürülését?
Válaszát előre is köszönöm!
Nehéz helyzetbe hozott, mert miként a mellékelt vélemény is jelzi a letek alapján sem diagnózis, sem kezelés nem adható jogi okok miatt sem!
"LABOR DOKUMENTÁCIÓ
Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz".
Azt azért általánosságban mondhatom, hogy nem célszerű az un. öndiagnózis, pláne kezelés, Ez különösen vonatkozik a magas jód bevitelre.
Pajzsmirigybetegségek és meddőség
A pajzsmirigyhormonok közvetlen ovarialis hatására utal, hogy pajzsmirigy-hormon receptorok mRNS-ét sikerült granulosa sejtekben kimutatni. A thyroxin kötő globulin (TBG) termelést az ösztrogének serkentik, az androgének gátolják, bár férfiban és nőben hasonló TBG szinteket találunk.
Hypothyreosisban a csökkent SHBG szint miatt a teljes-ösztradiol- és tesztoszteron szint csökken, de a szabad hormonok mennyisége változatlan marad. 16-α hydroxiláció útján emelkedett az ösztriol mennyisége. A fokozott ösztriol-képződés negatív feedback hatása miatt a gonadotropin elválasztás zavart lesz, és bár az FSH és LH értékeket a normál tartományban találjuk, a ciklusközepi FSH- és LH-csúcs elmaradhat, anovulációs ciklusok és dysfunkcionális vérzések, amenorrhoea-galaktorrhoea fordulhatnak elő.
Hyperthyreosisban a megnövekedett SHBG-szint megváltoztatja a szteroidhormonok metabolizmusát és biológiai aktivitásukat, fokozott andogén-ösztrogén átalakulás figyelhető meg. Különböző tanulmányok a menstruációs ciklus zavarainak (anovulatio, oligomenorrhoea, amenorrhoea) előfordulását 58 és 65 % közé teszik. Nem ismert, hogy ezek a hatások a pajzsmirigyhormonok petefészkekre és/vagy az endometriumra kifejtett közvetlen hatásai-e vagy indirekten a hypothalamusra/hypophysisre kifejtett hatások útján jönnek létre. A menstruációs ciklus zavarihoz a súlyvesztés és a pszichés változások is hozzájárulnak.
Autoimmun antitestek (thyroglobulin és thyroid peroxidáz ellenes antitestek) jelentős szerepet játszhatnak IVF-kezelések során a terhesség elmaradásában; eredménytelen IVF-ET kezelésben résztvett betegekben magasabb a thyroid autoantitestek jelenlétét sikerült igazolni. Ismétlődő spontán vetélések esetén euthyroid nőkben is szignifikánsan gyakrabban fordulnak elő ezen antitestek, azonabn nemcsak hypo- és hyperthyreosis rendezése után maradhatnak fenn ezek az antitestek, hanem euthyreoid betegekben is előfordulhatnak.
Subklinikai (látens) hypothyreosisnak nevezzük normális tartományban lévő pajzsmirigy-hormon szintek mellett észlelt emelkedett bazális TSH-értékkel vagy TRH-terheléses teszt során emelkedett stimulált TSH-értékkel jellemezhető állapotot.
Látens hypothyreosisban szenvedő nőknél pajzsmirigy-hormon kezelés emeli az ovulációsindukciós kezelések sikerességét, azonban prospektív megfigyelés nincs még arra vonatkozóan, hogy a pajzsmirigyhormon-kezelés növeli-e a teherbeesés esélyét ezen betegek csoportjában, és mi az a TSH-érték, mely felett a kezelést elkezdeni értemes.
A meddő párok kivizsgálásának első lépése a női partner alaphormon-vizsgálata, ennek a protokollnak a korai follikuláris fázisban végzett pajzsmirigy-működés vizsgálat elengedhetetlen része. Ennek alapja, hogy mind a pajzsmirigy alul-, mind a túlműködés a reproduktív működés zavarát, így meddőséget okozhat. A subklinikai hypothyreosisban szenvedő betegek azonosításában fontos szerepet tölt be a TRH-terheléses teszt.
Az anya-magzat egységben az esetleges anyai hypothyroxinemia a magzatban elsősorban az élet első 12 hetében okoz jelentős thyroxin hiányt; később egyre jobban kialakul a magzat önálló hormonképzése. Ha viszont ép az anya pajzsmirigye, de congenitalis hypothyreosis áll fenn – a thyroxin transplacentális átjutása miatt – ugyancsak kimutatható a magzatban több-kevesebb thyroxin. A magzat természetes jódforrása kizárólag az anya, így annak jód-ellátottsága meghatározó a magzati jódhiány szempontjából.
A mérsékelt és súlyos jódhiányos területeken jól ismert az anyai jódhiány miatt a magzat irreverzibilis idegrendszeri károsodása. Az anya enyhe mértékű jódhiánya – ami Magyarországon nem ritka – szintén járhat negatív következményekkel. Többen igazolták például, hogy az iskolás gyermekek reakció-ideje szignifikánsan megnyúlik, illetve tízéves prospektív kontrollált tanulmány szerint gyakorivá vált a „figyelem-hiány és hyperaktivitás” syndroma.
Jód és autoimmun pajzsmirigy betegség
A jódbevitel és a keringő pajzsmirigy antitestek jelenléte közötti összefüggés összetett kapcsolt van. A jódbevitelre szükség van, de a jód kétélű fegyver is lehet, mert túlzott mennyiségben autoimmun folyamatot válthat ki. A keringő TPO elleni antitestek és a Tg-antitestek mind a stabilan magas jódfogyasztású, mind az enyhe és közepes jódhiányos (ID) populációkban gyakoriak. Például Kínában az élelmezésben hasznát só jódozása előtt az autoimmun pajzsmirigygyulladás 0,5%-ban volt jelen, a túlzott jódbevitel területén viszont 2,8%-ra emelkedett!!! Dániában, korábban enyhe vagy közepesen súlyos ID régióban (a vizelet jódkoncentrációjának mediánja 61 µg / l), 5 évvel a só kötelező jóddúsítása után a jód állapota jelentősen javult (a vizelet jód mediánjának mediánja 101 µg / l), de a pajzsmirigy antitestek prevalenciája nőtt, azaz a 30 NE / ml> TPO-antitest 14-ről 24% -ra, a> 20 NE / ml-es Tg-antitest pedig 14-ről 20% -ra nőtt. Tehát a túlzott jódbevitelnek szerepe van a gyulladás kialakulásában.
További immuno-endokrin vizsgálatot és oki kezelést javaslok,
Tisztelettel: