|
Kérdezz-felelek
2020-ban teljes pajzsmirigyeltávolításon estem át, ekkor Euthyrox-ot kaptam a pajzsmirigy által termelt hormonok pótlására. Közben gondom adódott a hisztaminnal is, a vizsgálatok alacsony DAO enzim szintet állapítottak meg. Ennek kezelésére ajánlották a Chlorella alga fogyasztását, mely az elmondások szerint édesvízi alga (https://netamin.hu/cikkek/a-chlorella-alga-osszetevoi-es-pozitiv-hatasai), és alacsony a jód tartalma. Kérem, legyen kedves javalatot tenni arra vonatkozóan, hogy az alga fogyasztása befolyásolhatja-e a gyógyszer hatékonyságát, vagy biztonsággal fogyaszthatom!?
Köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel:
Kovács Éva
1. Az Euthyroxot a kiesett horomonterelés pótlására célszerű szednie!
2. A DAO enzmi alacsony volta esetén, ha panaszai vannak, akkor annak pótlása indokolt (ezen a honlapon erről sokat írtam)
3 Az alga fogyasátása (ha nincs autoimmun folyamat) akkor indokolt lehet.
4.Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
A T4-ből képződő aktív hormon, azaz a T3 mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A T4-hez eltérő mennyiségű T3 –t adunk (ez jelenleg az USA-ban 1:2,5, 1:5 , 1:10 arányban)
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk. Erre azért van lehetőség, mert ezek szelént tartalmazó, ún. szelenoproteinek, a szelén hiányában ugyanis a működésük csökken, szelén adásával pedig növelhető. Mivel az agyba a T4 nem tud bejutni csak a T3, ezért a szelén kezelés elősegíti a T3 képződését is és az agyi funkció javulását is.
A megfigyelés és az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat (2. táblázat). Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a T3 és a T4 szinteknek , ill. a T4/T3 aránynak a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő.
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása egyénre szabott kezeléssel.
Az FDA (Food and Drug Association) által elfogadott pajzsmirigyhormonok
Készítmény FDA értékelés
Tiroxin T4) Gyártó cégek
Unithroid® AB (Stevens)
Letrox AB Berlin Chemie-Mennarini
Euthyrox AB Merck
L-Thyroxin AB Henning
Levo-T® BX (Alara)
Levoxyl® BX (Jones)
Novothyrox® BX (GenPharm)
Synthroid® BX (Abbott)*
Levothroid® BX (Forest/ Lloyd)*
Levolet® BX (Vintage)
Jó egészséget kívánok,
tisztelattel: