|
Kérdezz-felelek
Endokrinológusom Cortef kezelés mellé Astonint is indított kb. egy éve, alacsony vérnyomás miatt, ami felálláskor 120-ról 100-ra csökken.
Mai kontrollvizsgállatomon másik orvos volt, aki az Astonin azonnali abbahagyását írta elő.
Nem lehet abból baj ha hirtelen abbahagyom az Astonin szedését?
Köszönöm!
Üdvözlettel: Judit.
Mindenek előtt azt kellenem tisztázni, hgy van-e mellékveseműködé selégtelenség.
Hogyan állítható fel az Addison-kór diagnózisa?
A tünetek gyakran feltűnés nélkül, lassan alakulnak ki. A korábban felsorolt gyengeség, izomfájdalom, általános rossz közérzet sok egyéb kórképre utalhat, ezért az orvosok kezdetben sokszor nem gyanakszanak Addison-kórra. Néha egy jelentősebb stresszhelyzet az, mely egyértelművé teszi a tüneteket, és akár krízishelyzetet is teremthet.
Ha felmerül a betegség gyanúja, és laborvizsgálatot végezünk, akkor az alacsony nátrium- és magas káliumszintet mutat, valamint a mellékvese működészavarát is felfedi.
A legcélravezetőbb, ha ekkor – szintén vérvizsgálat segítségével – ellenőrzik a kortizolszintet, mely alacsony lehet, illetve a kortikotropin (ACTH) (agyalapi mirigy által termelt egyik hormon) szintet, ami viszont magasnak mutatkozhat. Ha a vérvizsgálat kimutatja az alacsony kortizolszintet, akkor további vizsgálatokkal azt kell kideríteni, hogy a mellékvese betegsége a fő probléma, vagy valami más betegség van a háttérben, ami elpusztította a mellékvesét is.
Hogyan kezelhető az Addison-kór?
A kezelés során a legfontosabb feladat a hiányzó hormonok pótlása szájon át bevehető gyógyszer segítségével. Ha a beteg súlyos állapotban van, szükség lehet intravénásan vagy intramuszkulárisan adott készítményekre is.
A szükséges dózist mindig egyénre szabva!!! állapítja meg az orvos, és úgy írja elő annak bevételét, hogy az így kialakított mesterséges hormonszint legjobban kövesse az élettani hormonszinteket. Így, mivel a mellékvese által termelt kortizol hormon szintje a reggeli órákban a legmagasabb, ezért a reggel beveendő gyógyszer mennyisége is nagyobb.
A felírt készítményt általában a betegnek élete végéig szednie kell. Fontos arra is odafigyelni, hogy egy súlyosabb fertőzés, műtét vagy komolyabb pszichés megterhelés esetén a beállított adagot mindig emelni kell!!!!. Éppen ezért az Addison-kóros betegnek, bármilyen egyéb betegség miatt részesül orvosi kezelésben, a betegségéről és szedett gyógyszerekről mindig tájékoztatnia kell aktuális kezelőorvosát. Az is lényeges, hogy gyakran társul más autoimmun betegséggel pl. Hashimoto kórrral.
Jó egészséget kívánok: