|
Kérdezz-felelek
Sajnos a COVID fertőzés után számos tünet és maradványbetegség jelentkezhet. Az irodamomban is sok adat olvasható. Ezek közül az alábbiakat emelme ki:
A súlyos akut légúti szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) által okozott 2019-es koronavírus-betegség (COVID-19) 2019 decemberi kitörése óta több mint 200 országot, területet vagy területet érintett 6 kontinensen. Eddig nem volt világos, hogy a COVID-19 hatással van-e a pajzsmirigy működésére. Több tanulmány célja a COVID-19-ben szenvedő betegek pajzsmirigyműködésének értékelése volt, ezek közül a legbízhatóbb a Thyroid című folyóiratban közölt közlemény, amelyik az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) hivatalos lapja. A klinikai tüneteket, a laboratóriumi eredményeket és a mellkasi komputertomográfiás vizsgálatokat retrospektíven felülvizsgálták 50, laboratóriumilag igazolt COVID-19-betegnél, akiknél nem szerepelt pajzsmirigybetegség, és akiknél pajzsmirigyfunkciós vizsgálaton estek át a COVID-19 fertőzés során és a gyógyulás után. 2020 januárja és márciusa között a kínai Hangzhou Zhejiang Egyetem Orvostudományi Főiskolájának First Affiliated Hospital kórházába kerültek. A pajzsmirigyhormon és a tirotropin (TSH) szintjét elemezték, és összehasonlították a COVID-19 és a kontrollcsoportok között. Azt figyelték meg, hogy a normál tartománynál alacsonyabb TSH a COVID-19-ben szenvedő betegek 56%-ánál (28/50) volt jelen. A COVID-19-ben szenvedő betegek TSH és szérum össztrijódtironin (TT3) szintje szignifikánsan alacsonyabb volt, mint az egészséges kontroll csoportban és a nem COVID-19 tüdőgyulladásban szenvedő betegeknél. Minél súlyosabb a COVID-19, annál alacsonyabb volt a TSH és a TT3 szintje, statisztikailag szignifikánsan ( p. < 0,001). A TSH és TT3 szint csökkenésének mértéke pozitív korrelációt mutatott a betegség súlyosságával. A COVID-19-es betegek teljes tiroxin (TT4) szintje nem különbözött szignifikánsan a kontrollcsoportétól. A csökkent pajzsmirigyműködésben szenvedők fogékonysága nagyobb volt a fertőzéssel szemben. Biztató volt, hogy a felépülést követően nem találtak szignifikáns különbséget a TSH, TT3, TT4, szabad trijódtironin (fT3) és szabad tiroxin (fT4) szintjében a COVID-19 és a kontrollcsoport között!
Azt a következtetést vonták le, hogy a szérum TSH és TT3 szintjének változásai fontos megnyilvánulásai lehetnek a COVID-19 lefolyásának, továbbá a pajzsmirigybetegek számára az oltást feltétlenül fontos megelőző kezelési eljárás.
A panaszai össszetettek, ezért az egyére szabott kezelés előtt endokrin, immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: