|
Kérdezz-felelek
38 éves nő vagyok és az alábbi tüneteim vannak: nincs menstruációs ciklusom egyátalán (és nőgyógyászati oka nincs), fáradékonyság (pl. napközben többször is jó lenne 10-20 percre lepihenni, hogy flottul menjen a nap), kézujjak gyakori bizsergése- zsibbadása, korpás-seborrhoeas bőr és erős fibróma hajlam, a kezemen mindig nagyon száraz szinte cserzett a bőr, székrekedés hajlam, ingadozó hangulat és energiaszint, nyakfájdalom (érdekes módon nem a pajzsmirigynél, hanem feljebb, a nyaki nyirokmirigyek körül mindkét oldalt és olyan érzés mintha mindig épp megfázás, vagy torokfájás készülődne előtörni).
A tüneteim és a nyaki fájdalom bármilyen megerőltetés (pszichikai, stresszhatás) hatására azonnal erősödnek. Testmozgásra (futás, jóga) javulnak.
Korábban is vizsgálták más a pajzsmirigyet és más hormon paneleket is és nem volt eltérés sehol. Szintén nézték a pajzsmirigy és nyirokmirigyek környezetété ultrahanggal – ott sem volt gond.
(Korábban a gondok kialakulásához több tényező együtt vezetett: évtizedes tartós, akut stresszhelyzet, Diane 35 nevű termék tartós szedése, szélsőségesen egészségtelen étrend, (szinte csak édesség, cukros étrend csokoládé, fagylalt, sütemények))
Hosszú ideje már glutén-tej-hozzáadott cukor nélküli étrendet követek és odafigyelek az életvitelemre. Semmilyen hormontartalmú egyéb készítményt, gyógyszert nem szedek.
A laborértékek ezúttal sem mutatnak pajzsmirigy rendellenességet mégis úgy érzem, hogy valami nincs vele rendben.
(T3-T4-et sajnos ebben a vizsgálatban nem néztek.)
TSH - 1,300 mIU/L
Tireoglobulin - 15,99 μg/L
Anti-thyreoglobulin - <0,9 U/mL
Anti-TPO - 0,5 U/mL
A tartományon kívüli egyéb értékek:
magasabb koleszterin - 6,0 mmol/L
alacsonyabb vas - 10,2 μmol/L
alacsonyabb transzferrin telítettség - 15 %
Lehetséges bármilyen pajzsmirigy működési rendellenség normál laborértékek mellett? Fontos a T3 és T4-et is megnézni?
Köszönettel és üdvözlettel;
Glória
Nem minden elváltozás vezethető vissza pajzsmirigy rendellenességre! Az pedig végképpen nem stimmel, hogy amennyiben a hormon értékek renden vannak, akkora semmi baj sincs.... A panaszai valóban hormonálsi betegségre utalnak, de ezek okai csak további vizsgálatokkal deríthetők ki. A sok közül csak a legvalószínűbbet próbálom nagyon röviden felvázolni.
Az emberi szervezet sejtek milliárdjainak összehangolt rendszeréből áll. A sejtek alkotják a szöveteket, szerveket, melyek között élő kapcsolat van a vérkeringéssel, nyirokkeringéssel, idegekkel, hormonokkal, elektromágneses térrel, rezgésekkel és még sok más elemi, atomi, molekuláris kapcsolattal. Ezt a bonyolult hálózatot szabályozza az neuro-endokrin és az immunrendszer. Hormonrendszerünk minden szervünkre hat, így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető - betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a részletes vizsgálat beleértve a beteg meghallgatását, fizikális és laboratóriumi, továbbá kiegészítő egyéb képalkotó vizsgálatát. Testünk működéséhez elengedhetetlenek a jelek, információk, a hírvivők. A postások pedig nem mások, mint hormonjaink. Egészen apró mennyiségben, a gramm egy milliomod részében vannak jelen a vérben, mégis minden szervünk állapota függ mennyiségüktől, a „helyes kommunikációtól”. Az egész testbe szállítják a híreket és ha túl kicsi vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak bizonyos szervünknél okoznak zavart, hanem hatnak erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energia-szabályozásunkra, testsúlyunkra, bőrünk, hajunk állapotára. Fontos, hogy a hormonok és immunrendszerünk szoros kapcsolatban vannak egymással. Hormonjaink termelődését meghatározza életkorunk, nemünk, örökletes tényezők, sőt, a testet érő fény mennyisége, a külső hőmérséklet is. Eltérő lehet a különböző évszakokban, és megfigyelhető változás még napközben is. Mivel egy sor kulcsfontosságú üzenet szállításáért felelősek, nagyon érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és a különböző külső hatásokra. Nem is gondolnánk, hogy naponta mennyiféle kozmetikum, élelmiszer és vegyi anyag vesz minket körbe, melyek mind befolyásolják e kifinomult rendszer működését!
Mi az ösztrogén dominancia lényege?
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.
• Ösztrogén
- Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
- Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
- A menstuációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik
- Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti
Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is. Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.
Progeszteron
- Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
- Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
- A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
- Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
- Terméketlenség, meddőség
- Tüszőrepedés nélküli ciklusok
- Vetélés
- Premenstruális szindróma (PMS)
- Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
- Migrén, krónikus fejfájás
- Alacsony libidó
- Endometriosis
- Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
- Hüvelyszárazság
- PCOS - policisztás petefészek
- Korai menopauza
- Korai serdülőkor
- Pajzsmirigybetegség
- Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
- Magas vérnyomás
- Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
- Hajhullás
- Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
- Osteoporosis - Csontritkulás
- Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
- Magnézium hiány
Mi okozza ezt a betegséget?
Sajnos ezt a betegséget az emberiség maga idézte elő. A XX. században az ipari fejlődés, a vegyipar, a rá támaszkodó gyógyszeripar, egy soha nem látott fejlődést (?) produkált. Olyan növényvédő szerek, háztartási vegyszerek és élelmiszerek termelése kezdődött - hatalmas mennyiségben - amik egészségre gyakorolt hatását, hosszú távú következményeit nem mérték fel kellően. Voltak ugyan figyelmeztető hangok, de ezt mindig elnyomták (elnyomják) a billió-dolláros nyereségek, a profit hatalma. Erről a fontos kérdésről a Magyar Endokrin Társaság Kongresszusán és ezen a honlapon is szóltam.
Kezdődött a mérgezési hullám az ún. xenoösztrogénekkel. Ilyenek azok vegyszerek, amelyek ösztrogén hatásúak és nagyon nehezen bomlanak le (évtizedek alatt!) és a zsír-szövetben raktározódnak. Nézzük a diethylstilbestrolt (DES). A DES-t 1938-ban szintetizálták és klinikai alkalmazását az USA-ban 1941-ben engedélyezték. Csak az USA-ban 1941-1971 között kb. 7-8 millió nő részesült DES kezelésben. Időközben kiderültek alkalmazásának súlyos káros következményei. A magzati korban a DES hatásnak kitett leány magzatoknál gyakoribb a reproduktív traktus rendellenessége, fokozott a kockázata a hüvely karcinóma, a méhen kívüli terhesség, a koraszülés, a vetélés és a meddőség kialakulásának. Folytatódott ez a folyamat a fogamzásgátló tabletták bevezetésével (világszerte), annak magas szintetikus ösztrogén tartalmával. Ráadásul a kozmetikumokba is olyan anyagokat tettek (pl. paraben), amelyekről utólag derült csak ki a női ösztrogén hormonhoz való nagyfokú hasonlatosságuk. Ez az arckrémek, testápolók, hidratálók, tusfürdők szinte állandó összetevője. Ezek a veszélyes anyagok a bőrünkön át hamarabb felszívódnak, mintha megennénk!Szerencsére ma már a hossszú küzdelmünk hatására a kozmetikumok egy részre rá van írva, hogy parabenmentes! Az élelmiszeripar "felfedezte" a szóját, és elárasztotta vele a világot. A szója 20 000-szeres mennyiségben tartalmaz un. fito-ösztrogént. Szerencsére ezeket a növényi eredetű ösztrogéneket sokkal könnyebben elbontja szervezetünk, ezért nem okoz olyan nagy problémát (pl. az ázsiai országokban, ahol a szóját nagy mennyiségben fogyasztják).
Tehát további egyére szabott kivizsgálás, az okok megkeresése és ennek megfelelő kezelés indokolt.
Jó egészséget kívánoK