|
Kérdezz-felelek
Már érdeklődtem "kissé" összetett problémámmal kapcsolatban és megbeszéltük a személyes konzultációt is. Illetve, hogy jelentkezem, mert tavaly sajnos nem sikerült. Hashymoto-thyreoditist állapítottak meg nálam, sajnos néhány már előre megbeszélt vizsgálatot muszáj volt még elvégeztetnem, amiért írok, L-thyroxint írtak fel febr. 28-án-. Egy hétig 25 mg, azután 50 mg-ot kellett volna szednem. Már az első után nagyon kellemetlen szénanátha szerű tüneteim lettek. Ekkor írtam is professzor úrnak, de folyamatban volt pulmonológiai és allergia vizsgálatom. Először a pullmonológus doktor úr aszthma szerű tüneteket észlelt, vissza is rendelt, közben általános allergia vizsgálatot(fűfélék, kutya, macska néhány élelmiszer) is csináltatott, ami negatív lett. Két hét múlva a tüdőm teljesen tiszta volt, ekkor már a gyógyszer is kevesebb mellékhatással járt. Mellette szelén szedését javasolták. Sajnos azonban mind a gyógyszer adagjának emelésekor, mind a szelén elkezdésekor az elsőhöz hasonló szénanátha szerű tünetek jöttek elő. A szeléntől először olyannyira, hogy az egyik szemem bedagadt, seborrheás lett a bőröm és még váladékozott is. Napok alatt lett csak jobb, kalcium-sandozt is ittam. Ennél is nagyobb gont, hogy 50 mg l-thyroxintól szó szerint úgy pörgök, hogy aludni sem bírok, nagyon feszült vagyok, sokszor izzadok, így le kellett csökkentenem, először minden másnap szedtem 50-et, most már csak 25 mg-ot merek bevenni. Mindeközben vérvételre is kellett mennem. A legnagyobb sokk itt ért, mert , bár a TSH-m lejjebb ment, a nőgyógyászati leleteim szörnyűek lettek és az anti TPO is kétszer magasabb lett a decemberinél. Nekem régebben hyperprolaktonémiát állapítottak meg és arra szedtem parlodelt, később bromocriptint. A vérzésem sosem volt rendben, eddig még legjobban egy mastodynon nevű cseppel tudták beállítani. Mióta az l-thyroxint szedem, viszont még gyengébb a vérzésem, most megint legalább három hete meg sem jön.
Értékeim novemberben:
TsH 4,7
FSH 4,6
LH 3,6
Prolaktin 369
Ösztradiol 267
Anti TPO (ez decemberi) 91, 9 volt a felső határ
Áprilisi leleteim, hat hét l-thyroxin után:
TSH 2,2
LH 54
FSH 109
Prolaktin 277
Progeszteron 1,9
Mindeközben folyamatosan fá, sokszor görcsöl a hasam, fáj a derekam, többször volt petefészek cisztám és ugyanolyan éles fájdalmat is érzek, de most elvileg nincs. A nőgyógyász szerint kimerültek a petefészkeim, nem tud mit kezdeni vele, még hormont sem ajánlott. 44 éves vagyok, én ezt túl korainak érzem, családunkban senkinél iylen nem fordult elő. Érdeklődöm, hogy ez tényleg ennyire biztos vagy valami más ok is lehet? Lehetséges 4-5 hónap alatt ekkora fordulat? Gondolok itt a novemberi leletre. Tényleg semmi módon nem lehet ezen segíteni, ebbe nem szívesen törődnék bele. Azt is szeretném még megkérdezni, hogy az l-thyroxin mellett szedhetnék-e premens tablettát, legalább amíg személyes konzultációra sor kerülhetne, mert őszintén szólva nem is vagyok jól és meg is vagyok ijedve.
Válaszát előre is köszönöm!
Lívia
Panaszai összetettek és kérdései egyetlen válaszban már csak terjedelmi okok miatt sem válaszolhatók meg.
Ami az allegiát illeti, ez a jelen évszakban külön is aktuális lehet.Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiaiialg aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Nem kizárt az ún. perimenopauza leírása alapján.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „ én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok” . Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenipauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehár egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periodusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. anovulációs ciklusok jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruáció ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
• A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
• Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
• Az emlők mérete és konzisztenciája változik
• A hüvely nyáktermelése változik,érzékenyebbé válik
• Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
• Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
• A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
• Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, munkaképesség (energia ) csökkenése
• Csökken a libidó
• Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
• A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
• Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
• Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
• Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
• Feltűnő az elhízás
• Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
• Hajhullás gyakori
• A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
Kivizsgálást és tüneteinek (nem egyszerűen a laboratóriumi leleteinek)megfelelő, egyére szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok: