|
Kérdezz-felelek
Szeretnék érdeklődni, hogy Ön milyen értékek vizsgálatát javasolná a TSH-n kívül, ha a következő a problémám: évek óta szeretnénk kisbabát a férjemmel, de sajnos eredménytelenül. 38 éves vagyok. Az utóbbi másfél évben megváltozott a ciklusom, az eddigi normális 28-30 nap helyett 20-22 naponként lett, intenzitása ugyanolyan erős, mint eddig, ez kissé frusztráló. Serdülő koromtól rendszeresen diagnosztizálnak vashiányt, enyhén emelkedett koleszterinszintet.
Próbálok egészségesen élni, étkezni, (nem dohányzok, nem iszok, nem eszek zsíros ételeket – soha nem is ettem, kerülöm a szóját, viszont tejérzékeny vagyok), a ciklusaim alatt egy kevés vasat illetve vitamint szedek. Naturkozmetikumokat használok, sokat vagyok friss levegőn, rendszeres nem megerőltető testmozgást végzek.
Családom nő tagjainál mind pajzsmirigy alulműködés van, melyre hosszú évek óta gyógyszereket szednek. Nekem a TSH-m rendben volt egy korábbi kontroll-nál (kb. másfél éve). Mivel hallottam arról, hogy a hormonok is nagyban befolyásolják a teherbeesés esélyét, ezért szeretnék Öntől tanácsot kérni, hogy milyen adatokat nézessek meg vérkép készítésnél. (Több nőgyógyásznál is jártam, akik semmi problémát nem találtak részletes vizsgálatok után sem)
Ha az értékekben - aminek kérését Ön javasolná nekem - valamilyen eltérést találok, akkor kérhetek Önhöz időpontot magánrendelésre?
Előre is köszönöm a segítségét és bízom mielőbbi válaszában, mivel úgy érzem, hogy kezdek kifutni az időből.
Üdvözlettel
Andrea
Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
Az egyik tévedés, hogy a TSH ún. normál értéke kizárja a pajzsmirigy betegségét. Miért?
Mi is a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
A legfontosabbak a következők:
A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS)
20%
A petekürt átjárhatóságának zavara
10 %
A spermium-ondó betegségei
30%
Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese)
20%
Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás)
15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők)
5%
Lényeges annak megemlítése, hogy az éretlen petesejtből (ún. oocisztából) kb 3 hónap amíg érett petesejt jön létre és válik alkalmassá e megtermékenyülésre. Nagyon fontos már a megtermékenyülés előtt 3-6 hónap, mert a káros hatások nemcsak a magzatban, hanem a petesejtben is kárt okozhatnak. Ezért már a gyermekvárás eltervezésekor alapvető hormonális és immunológiai-, genetikai vizsgálatok, életstílus, diéta és adott esetben gyógyszeres kezelés váltás is szükséges lehet.
A peteérés zavarai: a korai ovuláció, az an ovuláció (mikor az ovulació nem következik be), a szabálytalan menstsruációs ciklusok, a progeszteron, a prolaktin, a TSH szint ellenőrzése és annak korrekciója feltétlen szükséges.
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni és a TSH- receptor elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Mi tulajdonképpen a TPO elleni antitest?
Az antitestekről általában azt gondolják, ill. vélik, hogy károsító hatásúak. A helyzet az, hogy éppen az autoimmun pajzsmirigybetegségek bizonyítják, hogy egy nem így van. Az antitesteknek azonban több típusa van:
A védelmet szolgálják: pl. a kórokozók elleni antitestek egyes típusai (oltások után ezek megjelennek és hosszab- rövidebb ideig védik a szervezetet)
Autoimmun antitesteknek is több típisa van:
Sejtkárosítók , toxikusak, ezek a sejtek mebránját bombázzúk és eépusztítják a setjeket
Stimulálók: ezek egy-egy sejt működését fokozzák, ilyenek a Basedow kóros betegekben lévő TSH-receptor elleni stimuláló antitestek, amelyek a pajzsmirigy túlműködéséért felelőek
Neutrális, ill közömbös antitestek, amelyek a nem hatnak a sejtek működésére, de szabályozzák az imunrendszer működését
A TPO elleni antitestekről fontos tudni, hogy egy csoportot képeznek. Ez azt jelenti, hogy a méréseink során az antitestek teljes mennyiségét és határozzuk meg (azaz a toxikus, a stimuláló és neutrális antitesteket is). Ezért van az, hogy az antitestek szintjének változása nem feltétlen függ össze a pajzsmirigy állapotával. Ennek eldöntése a vizsgálatokat végző orvos feladata, amely adott esetben további vizsgálatokat is ígényelhet.
Hozzá kell tennem végül, hogy a diagnózis és a kezelés nem egyszerűen a laboratóriumi teszteken alapul, az a beteg vizsgálata, panaszainak rendszerezése nem helyettesítheti (Holisztikus medicina!)
A laboratóriuimi teszteket éretelémszerűen a beteg vizsgálata kell(ene), hogy megelőzze.
Jó egészséget kívánok: