|
Kérdezz-felelek
Kálváriám két hónapja kezdődött, amikor észrevettem, hogy felső szemhéjaim (különösen a jobb oldali) reggelre nagyon beduzzadnak, tulajdonképpen délutánra is csak minimálisan húzódtak vissza. Többször voltam szemorvosnál az SZTK-ban, ahol kötőhártya-gyulladással kezeltek, majd elkeseredésemben átmentem a Szemklinikára, ahol a 2. vizsgálat után az orvosom azt mondta, hogy induljunk el a pajzsmirigy probléma irányába a jellegzetes szemhéj felhúzódás miatt...
Egy hét alatt sikerült elintéznem az UH-t, a vérvételt, és szakorvos is elkezdte a kezelésemet. A diagnózis: Basedow kór. A TSH 0,02, az FT-4 38,4 volt. Az UH eredmény: A pajzsmirigy lebenyei lényegesen nem nagyobbak, a jobb lebeny 21x23x32mm-es, a bal lebeny 17x17x31mm-es. Az isthnmus nem szélesebb. A lebenyek inhomogén szerkezetűek, érdúsak. A vizsgált nyaki régióban kóros megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható.
Természetesen így utólag minden jellegzetes tünet rám is illik. Magas pulzusszám, izzadékonyság, feszültség. 3x1db Metothyrint írt fel az orvosom, 10 naponta 1 szemmel kell csökkenteni az adagot. Hetente fvs vizsgálatra kell mennem és egy hónap múlva jelentkezem az újabb TSH eredményekkel. A Szemklinikán még készítettek ultrahangos szemizom vastagság mérést is, ahol endocrin orbitopathia jelei nem igazolódtak.
Új betegként utána olvastam mindennek, de rengeteg kérdés merült még fel bennem, amiknek megválaszolására szeretném az Ön segítségét kérni.
--Látható jelei vannak a dülledésnek a jobb szememen, de még nem annyira vészes, viszont a látásom ezen a szemen észrevehetően romlott az utóbbi két hétben. A jobb szememmel homályosan látok és valószínűleg a kompenzálás miatt a fejem is sokszor fáj. Az lenne a kérdésem, hogy mivel még időben sikerült felismerni ezt a betegséget, van rá esélyem, hogy a szemem visszakapja eredeti formáját illetve a látásom javuljon?
--Amennyiben hat a gyógyszer kb. mennyi idő kell, hogy érezhető és látható legyen a javulás?
--Miért csak az egyik szemem kezd kidülledni?
--Ha a fvs eredmények romlanának és abba kellene hagynom a Metothyrin szedését, akkor kapok másik gyógyszert vagy más gyógymódot fognak javasolni?
-- Pikkelysömörrel is kezelnek, amely inkább enyhe fokú, nyáron a napozás hatására szinte teljesen elmúlik. Az orvosom viszont most azt mondta, hogy tilos a napozás. A neten a Kérdezz-felelek a pajzsmirigyről c. oldalon azt olvastam, hogy szoláriumozni lehet. Ez valóban engedélyezett lenne?
-- A fórumon olvastam a leveleit, melyben az ilyen jellegű szembetegségeknél mindenképpen kezelést javasol. Mit ért ez alatt? Engem erről nem tájékoztattak.
--Hol lehet Önhöz bejelentkezni? A Bajcsy Zsilinszky Kórházban még szokott rendelni?
Válaszát előre is köszönöm!!!
Üdvözlettel:
M. Andrea
Ez valóban komoly gond. Ezen a honlapon olvashatja összefoglalómat a " Pajzsmirigy és a szembetegségek" kapcsolatáról. Erről szaklapokban is sokat írtam, nemzeközi kongresszusokon elmondtam a legfontosabbakat, de ennek ellenér a diagnózis és a kezelés körül sok gond van (ezt tapasztalhatta).
A Bajcsy Zsilinszky Kórházban rendelek, de az előjegyzési idő nagyon hosszú (ez év október vége), ezért azt tanácsolom, hogy itt az Endokrin Központban keressen fel. Kolléganőmnek megadom e-mail címét és amennyiben valaki nem tud időben jönni, akkor soron kívüli vizsgálaton tudom fogadni. e-mail: Szekelym@vipmail.hu
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Jó egészséget kívánok: