|
Kérdezz-felelek
2013 márciusa óta próbálkozunk a férjemmel, de még nem jött össze a baba. decemberben voltam nőgyógyásznál, aki megnézett ultrahangon, és mindent rendben talált. A ciklusaim renszeresek (27-28 naposak), vezetek hőgörbét, amin szépen látszik az ovuláció (ovuteszt is mutatja az LH-csúcsot)és fenn is marad a hőm egészen a mensturációig. Most lett meg a 3. napi vérvételem eredménye:
[2014.01.17. 12:18:36] Én: TSH - 2,956mIU/l (0.55-4,78),
FT4 - 13,77 pmol/l (11,5-22,7)
FT3 - 5,16 pmol/l (3,5-6,5)
Tesztoszteron - 0,4 nmol/l (0,5-2,6)
Prolaktin - 290,0 mIU6l (40-530)
Progeszteron - 1,48 nmol/l
Ösztradiol - 134 pmol/l
Kortizol - 519 nmol/l (138-690)
DHEA-S - 2,9 qmol/l (0,95-11,7)
FSH - 8,9 mIU/ml
LH - 8,7 mIU/l
Abban kérném a segítségét, hogy ez a TSH-érték mennyire normális babavállaláshoz? Az interneten nagyon sok helyen azt olvasom, hogy 2 alatt kell lennie, hogy egyáltalán összejöjjön és meg is maradjon. Az orvosom szerint rendben van 8gondolom a referenciaértéket nézi). A többi hormonom viszont rendben van, csak akkor szeretnék szedni bármi gyógyszert, ha tényleg az a helyzet, hogy így nem sikerülhet. A férjem spermiumszáma 20millió/ml, ezen most vitaminokkal próbálunk javítani. Egyébként ennek 70%-a mozog és 50% aktívan, szóüval elvileg ez rendben van. Mindketten egészségesek vagyunk egyébként, nincs semmi panaszom, nem dohányzunk, nem iszunk...
Önnek mi a véleménye erről a TSH-értékről?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Moha
Tudatában vagyok annak, hogy ma már az internet korába sok fontos és persze sok hibás információ is eljut az érdeklődőkhöz. A legújabb kutatási eredményeket összefoglaló közlemény csak 2-3 hónap múlva jelenik meg, ráadásul angol nyelven, ezért a legújabb információ minden bizonnyal jelentős késéssel jut el az orvosokhoz, majd a betegekhez.
Melyek ezek?
Bevezetőben két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Kik tartoznak fokozott rizikójú csoportba?
Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
Tehát részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel: