|
Kérdezz-felelek
Az Ön betegeként szeretném megkérdezni, hogy szedhetek-e melatonint az alvászavaraimra? Két éve nem aludtam ki magam, nem volt egyetlen este sem, hogy hajnal négy-öt előtt elaludtam volna, és az orbéncfű tea semmit nem hat, literszámra ittam, bivaly erőset csináltam mindig. Betegségeim, amelyekkel kezel: autoimmun hipotirózis, mikroprolactinoma, ösztrogéndominancia.
Várom a véleményét nagyon, mivel csak év végén fogunk találkozni.
Köszönettel: Harcos Orsolya
És még valami, amiről sokat írtam.
A napfényes órák csökkenése az endokrin rendszerben is változásokat idéz elő. A melatonin a tobozmirigy által termelt hormon, mely a napszakokhoz alkalmazkodó természetes alvási ciklus fenntartásáért felelős. Termelődése a sötétedés beköszöntével fokozódik, fény hatására pedig csökken. A biológiai óra agyi központjának közvetlen idegi összeköttetése van a retinával (a szem ideg-hártyájával), így azonnali információkat kap a külvilág fényviszonyairól. De összeköttetésben áll a szintén cirkadián ritmusban működű tobozmiriggyel is. Ha sok fényt kap - tehát ha az élettani körülmények között "nappal" van, a melatonin termelés, s így annak szintje a vérben lényegesen alacsonyabb, mint "sötétben", azaz éjszaka. A melatonin termelődés, illetve koncentrációjának "csúcsa" hajnali 4 óra körül van.
Rosszkedv, vagy depresszió
Az őszi-téli időszak gyakran borús időjárása, a hosszabb sötétség tehát serkentően hat a melatonin termelődésére. A magas melatoninszint azonban depresszióhoz vezethet. Ez a jelenség áll olyan megfigyelések hátterében, melyek azt igazolták, hogy az északi országokban, ahol kevesebb a napos órák száma, magasabb az öngyilkosságok előfordulásának aránya. A déli országokban, ahol a napsütéses órák száma magasabb, a lakosság vidámabb, kevésbé hajlamos depresszióra. A téli időszakban jelentkező lehangoltság ezért nem keverendő össze az évszaktól függetlenül is fennálló depressziós tünetekkel. A rosszkedv ez esetben inkább hangulatváltozásként jelentkezik, s nem jelent tartósan fennálló, egyre fokozódó tünetekkel, sok esetben az érdeklődés teljes elvesztésével járó depressziós betegséget. Megfigyelhetjük, hogy a téli lehangoltság máris alábbhagy, amint kisüt a nap, tavasszal pedig mintha kicserélődnénk, a természettel együtt mi is megújulunk.
Fontos a napirend
A lehangoltság, hangulatváltozások ellen sokat tehetünk, ha kialakítunk egy napirendet, amelyhez alkalmazkodunk. Az alkalmazkodás során igyekezzünk saját biológiai óránk szükségleteinek kielégítésére törekedni. A rendszeres napi étkezések, megfelelő mennyiségű alvás mellett élvezzük a testmozgás kedvező hatásait is. Az edzések során endorfin, azaz boldogság hormon szabadul fel a szervezetünkben, mely kiváló ellenszer a téli lehangoltság ellen. A napi rutin, a helyes napirend mellett fontos, hogy a megszokott tevékenységeinket olykor-olykor másra cseréljük fel. Az áthangolódás, a megszokottól eltérő programok új élményekkel töltik fel a szervezetet, ez szintén segíthet a rosszkedv elűzésében.
Miben segíthet a melatonin?
Ha úgy érezzük, mindez kevés, kérjünk segítséget a probléma megoldásához! A helyes napirend kialakítása különösen a több műszakban, éjszaka munkát végző személyek számára okoz problémát. A melatonin az ő esetükben is eredményesen használható, csakúgy, mint az un. jet-lag, vagyis az időzónák átrepülése után. A normális bioritmus felborulása mindkét esetben súlyos problémát jelent, az eddig publikált tudományos vizsgálatok alapján azonban a melatonin mindkét esetben mellékhatások nélkül segíti a megváltozott körülményekhez történő alkalmazkodást.
A melatonin - főként idősebb korban - az álmatlanság kezelésében is segítségünkre lehet, amennyiben a rossz minőségű alvásnak nincs semmilyen azonosítható oka, vagyis nem más gyógyszer, lelki probléma, vagy környezeti hatás következménye.
Talán ezzel a kiegészítéssel segítettem....
Jó egészséget és alvást:
Az Ön betegeként szeretném megkérdezni, hogy szedhetek-e melatonint az alvászavaraimra? Két éve nem aludtam ki magam, nem volt egyetlen este sem, hogy hajnal négy-öt előtt elaludtam volna, és az orbéncfű tea semmit nem hat, literszámra ittam, bivaly erőset csináltam mindig. Betegségeim, amelyekkel kezel: autoimmun hipotirózis, mikroprolactinoma, ösztrogéndominancia.
Várom a véleményét nagyon, mivel csak év végén fogunk találkozni.
Köszönettel: Harcos Orsolya
A elatonin már évtizedek óta ismert készítmény, amelyet főleg az időzónák (jat lag) áthidalására alkalmaztunk és alkalmazunk. Több nem kíván mellékhatása is van (hasi panaszok stb) és nem kifejezetten altató és feszültségoldó készítmény. Drakula hormonnak is hívják, amit a tobozmirigy állít elő és a biológiai óra beállításában játszik szerepet, ez azonban nem mindenkinél egyformán hat. A Bio-melatonin (Pharma Nord ) készítményt megpróbálhatja és eddigi tapasztalataim szerint nem fogja kedvezőtlenül befolyásolni az agyalapi mirigyének állapotát és remélhetőleg nem okoz depressziós jeleket.
Jó egészséget kívánok: