|
Kérdezz-felelek
Szeretném a véleményét kérni , 26 éves nő vagyok és régóta készülök egy alapos hormonkivizsgálásra, viszont mások negatív tapasztalatai a hormonháztartás gyógyszeres rendbetételéről , folyamatos odázásra késztettek. A problémák amiktől szenvedek évről évre lassú tempóban , de fokozódnak, ilyen az erős szőrnövekedés olyan területeken mint az áll , bajusz ,mellbimbó környéke, comb, a köldök alatti férfiakra jellemző szőrcsík megjelenése (a családom semelyk tagja sem szenved hasonló szőrnövekedési problemák miatt). A bőr megfelelő tisztításának ellenére elég sok miteszer, pattanás megjelenése arcon, dekoltázson és háton.Pár éve észrevettem , hogy különösebb fizikai megterhelés ellenére , hát tájékon rendkivül könnyen leizzadok(úgy néz ki, mintha leöntöttek volna ) .22 éves koromban a nőgyógyász két ,folyadékkal teli cisztát talált , ami magától elmúlt , a ciklusom 4 napos , erős vérzéssel az elején, viszont ciklikussága normális. Semmiféle betegségben nem szenvedek,normális testsúllyal rendelkezem , sosem szedtem fogamzásgátlót vagy egyebb hormontartalmú gyógyszert, rendszeresen mozgok, normalisan etkezem.
Ön szerint milyen vizsgálatokra lenne szüksegem ? Lehet e barmiféle homeopátias, vagy akar életmódbeli változtatással enyhíteni a problémákon?
Válaszát előre is köszönöm !
Eszter
Valóban, hormonális okok lehetnek panaszai hátterében. Nem tudom, hogy a negatív tapasztalatok miben állottak, de bizonyára alapja van annak, amit írt. Igyekszem a rövidre szabott terjedelem határai belült kérdéseire választ adni.
A tüneteket, amit leírt idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas). Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki. Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)(cisztát már Önnél is találtak)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Tapasztalatom alapján hallom, hogy a következőket kérdezi: " én eddig semmiféle hormonális készítményt nem szedtem és nem kaptam, akkor miért?". Bizonyára igaza is van, csak a valóság más. Egyre több ismerettel rendelkezünk ugyanis az emberi hormonrendszerre zúduló veszélyekről és azok forrásairól. Riasztó következtetésekkel járó kutatási eredmények igazolják az EDC-k (Endocrine Disrupting Chemicals) emberi szervezetre gyakorolt hatásait: bebizonyosodott, évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak felett. Az időzített bomba már ketyeg. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg!
Bízom benne, hogy egyszer közös erővel küzdhetünk ezen anyagokkal történő mérgezések ellen!
Mi a feladatom: a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (ezek nem jelentenek feltétleg durva beavatkozást, hiszen nagyrészt növényi eredetűek és a betegség természetétől függően eltérőek):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: