|
Kérdezz-felelek
Tegnap találkoztam az utcán egy régi, nagyon kedves iskolatársammal, akit 7 éve nem láttam és megdöbbentem a változáson, amit láttam. A bőre barna lett, a tenyerén a vonalak is, kapásból Addisonos színűnek láttam, hirtelen nem is ismertem meg. A szeme már nagyon kidülledt, meghajolva, mint egy kampósbot. Nagyon magas, iszonyú vékony és persze annyira hadart, hogy szinte alig értettem, mit mond. +5C-ban, északi szélben kigombolt vékony dzsekiben, vékony nadrágban és rövidujjú teniszpólóban állt, éppen a \"kirakatnézést\" gyakorolta- a kirakat nélkül, megállította az érszűkület. Hogy kezeletlen Basedowja van, azt már gyerekkorunkban sejtettem, amikor erről tanultunk, de akkor a biológia tanárnőnk azt mondta, hogy ez nem az én dolgom, örökölte, mert az anyukája is olyan dülledtszemű és idegbolond.
Időközben szakmámból adódóan (addiktológiai konzultáns) rendkívül gyakran találkoztam kezeletlen pajzsmirigybetegekkel. A számuk a különböző népegészségügyi intézkedések (öntözőkannás kényszerjódozás, immunmoduláló aluminiumos ill. autoimmunizáló thiomerzálos oltások) és környezeti hatások (ionizáló, nem-ionizáló sugárzások) következtében egyre magasabb. Annyira, hogy bizonyos cégeknél saját költségükön már több, mint 10 éve az alkalmazottak komplex PM-szűrését végzik, ill. bizonyos vezető állásokban előfeltétel az egészséges ill. normofunktios PM.
Nyugállományú vagyok, volt időm, neki is, hát meghívtam beszélgetésre.
Döbbenten hallgattam, hogy kétszer volt műtéti beavatkozása közben szívmegállása, mindkétszer nagy felületű műtét előtti jódozás után, hogy időközben már többször börtönben ült börtönben, erős felindulásból embert ölt, megint egyszer majdnem. Mindkétszer nagyon közel álló személyeket.
A beszélgetés alatt számomra már bizonyossá vált problémái eredete. Sajnos szinte tipikusnak mondható. Néhány dologra óvatosan rákérdeztem, majd alkalmasint megpendítettem egy nyugalmasabb, konszolidált élet lehetőségét. Megmutattam neki a neten a képeket. Semmi esetre sem szeretne újra visszakerülni a BV köreibe, de bevallottan iszonyú erőfeszítésésbe kerül fékeznie magát.
Megígértem neki, hogy amit tudok, segítek.
Ebben kérem a segítségét. A helyi kórház központi laborja végez TPO- és TR-antitestet, fT3,fT4, TSH vizsgálatot, de csak szakorvos kérheti, ezért több alkalommal ajándékoztam már ismerőseimnek, akik kezeletlen autoimmun PM-betegségeik miatt munkaképtelenné váltak és kiestek a rendszerből. Külföldről adományként kapott kombikészítményekkel (a Hashimotosok) illetve más Basedowosoktól kölcsönzött, megmaradt thyreostatikummal, más betegek segítségével, sajnos fusiban kellett újra munkaképes állapotba hozni őket, hogy viszakerüljenek a rendszerbe, ami viszonylag gyorsan sikerült.
Kérem, mit tanácsol, hogyan kezdjünk neki, hogy a lehető leggyorsabban korrekt kezelést kapjon. Megdöbbentett, hogy exophtalmusát a sok évtized alatt senki, még az IMEI igazságügyi orvosszakértője valamint a szemésze sem tartotta kórosnak, jelenlegi bőrszinét sem írták le. Nógrád megyében vagyunk, nagyon nehéz időpontot kapni endokrinológiai szakrendelésre. Nagyon szeretnék mielőbb segíteni neki, de nem tudom, hogy kihez menjünk, hogy mielőbb végre komplex diagnostikát és adequat kezelést kaphasson és hátralévő életét végre normálisan élhesse. Jelenlegi állapotában rövid időn belüli rekriminálódása szinte bizonyos, ön- és közveszélyessége rendkívül magas.
Kazánkovács volt a szakmája és hozzú évekig minősített hegesztőként dolgozott .Dohányos
Válaszát előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel:Fazekas Emi
Megdöbbenve olvastam részletes és szakszerű levelét. Különösen jól esett az együttérzés, a segítőkészség, a napjainkban elvesző szolidaritás és empátia szép példája.
Mit lehetne tenni?
A helyi rendelőintézetben a belgyógyász szakorvos a beteget megvizsgálhatja és a szükséges laboratóriumi vizsgálatokat kérheti, a kezelést elkezdheti (ha a beteg is beleegyezik?). Valószínűleg már intézeti kezelésre is szorul! Azt nem tudom megmondani, hogy ezt a területileg illetékes intézetben mikor végzik el, de feladatuk.
Arról, hogy a betegséget nem ismerték fel, valóban elszomorító és orvosképzésünk hanyatlását látszik igazolni. Lassan feladom a szereplésemet a továbbképzéseken ilyen hírek hallatán is. Szerdán fogok a szakorvos jelöltek számára ismét előadást, továbbképzést tartani, a végső siker azonban kétséges. Sajnos az ifjú generáció már úgy gondolja, hogy mindent tud….!
A pajzsmirigybetegségek, az immunológiai kórképek számának növekedésével kapcsolatos véleményével teljes mértékben egyetértek.
Bízom benne, hogy a betegen sikerül segíteni!
Köszönettel és tisztelettel: