|
Kérdezz-felelek
Három hónapja szültem ikreimet. Eutirox 50mq napi negyedet szedtem és napi 1 meckformin 1000mq-ot a terhesség alatt.Ezt az adagot a terhesség végére álltotta be az orvos.Miután már nincs tejem ezért elkezdenék diétázni csináltattam vérképet a tsh 1,098 jelenleg még mindig a negyed eutyraxot szedem.A problémám az lenne hogy ilyen eredmény mellett kell e emelnem az adagot mert nem igazán sikerül fogynom a diéta ellenére sem.Illetve az arcomon aknés pattanások jelentek meg.Régebben amikor elkezdtem szedni a gyógyszereket sikerült fogynom és megszüntek a pattanások.A meckformin napi 2-re emelhetem elvileg annyit kellene szednem de én napi 1 et szedtem.Nagyon el vagyok keseredve mert tényleg diétázom és semmi eredménye.!Kérem Doktor úr segítsen.
Köszönettel:
Barbara
Az előzményeket és a részleteket nem tudom, de a leírtakból arra következtetek, hogy valószínüleg a korábban már meglévő autoimmun pajzsmirigy gyulladása újult ki (poszt- partum thyreoiditid!).
A terhesség ugyanis a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmun gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás.További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a jelenség magyaráztot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő.
A gyógyszeres kezelésének változtatására csak előzetes fizikális vizsgálat és kiegészítő vizsgálatok után lehet korrekt választ adni.
Jó egészséget kívánok: