|
Kérdezz-felelek
A tanácsát szeretném kérni.
Ez év januárjában egy 14 mm átmérőjű meleg göböt találtak(struma nodosa) a pajzsmirigyem bal lebenyében. A TSH szintem 2,8, a pajzsmirigyem ill. a nyirokcsomóim normális nagyságúak. A biopsia vizsgálat eredménye:mérsékelten véres háttérben szétterülve egysejtesével változó nagyságú, kis follicularis elrendeződést mutató háromdimenziós sejtcsoportokban onkocyter, Hürthle sejtes állomány látszik. A cytoplasma szegély széles, élénk, eosinophil, a mag kerekded, mérsékelten polymorph. Állítólag mindenképpen műtét javasolt, mivel csak a szövettan tudná kimutatni, hogy jó vagy rosszindulatú daganatról van szó. Panaszaim nincsenek és nem is voltak. Mindkét pajzsmirigyemet ki kellene venni. A kérdésem az lenne, hogy mennyire sürgős a műtét, ha egyáltalán valóban tényleg csak a műtét jöhet szóba? Esetleg rendszeres kivizsgálás mellet lehet húzni ezt a műtétet, és figyelni, hogyan alakul a göb, mert gondolom,ha rosszindulatú akkor gyorsan nőhet. Az hogy gyulladt a pajzsmirigyem megállapították. Esetleg valamilyen gyógyszerrel nem elég egyenlőre kezelni és csak később műteni? Ha mégis műteni kellene a hangszalagom sérülhet? Még annyit hozzáfűznék, hogy édesanyámnak strumája van, valamint 1987-ben(13 éves koromban) sugárkezelést kaptam egy jóindulatú csontdaganat miatt ami a nyakcsigolyámon volt.
Megtisztelő válaszát előre is nagyon-nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel: Tímea
Jóllehet igyekezett részletesen leírni a tüneteit és adatait, végleges válasz adására akapott információ nem tűnik elégségesnek. A helyzet azm hogy a pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
További tisztázást javasok, jó egészséget kívánok, tisztelettel: