|
Kérdezz-felelek
Tisztelt Professzor Úr!
37 éves vagyok, 2008-ban szültem. 2011-ben kezdtem újra dolgozni, amikor is az üzemorvos beutalt egy teljes vérvizsgálatra. Ekkor kiderült, hogy a TSH értékem magasabb, mint a felső referenciaérték (6.61 (ref: 0,4000-3,2000). Az F3 (5,33) és F4 (17,930) értékeim a normális tartományon belül voltak. Ebben az időben (2007 óta folyamatosan, terhesség és szoptatás alatt is) még szedtem az Elevit tablettát, mert szerettünk volna mégegy gyermeket. Többektől hallottam és az interneten is olvastam, hogy a TSH értéknek nagyon alacsonynak kell lenni ahhoz, hogy a gyermek megfoganjon. Néhány hónappal később ismét elmentem laborba, ahol TSH 4,66, FT4 13,9, FT3 3,94 volt. Ezután abbahagytam az Elevitet, mert nem sikerült teherbe esnem, gondoltam, feleslegesen nem szedem. Majd múlt héten az üzemorvos ismét elküldött vérvételre, ahol az eredményeim TSH 5,6900, FT4 13,690, FT3 4,55 volt. Az üzemorvos írt egy beutalót az endokrinológiára, és azt mondta, hogy ha teherbe akarok esni, hormontartalmú gyógyszert kell szednem és ha terhes leszek, akkor a terhesség egész ideje alatt.
Kutakodtam az interneten és elolvastam Professzor úr cikkeitos , amikből nagyon sok hasznos dolgot megtudtam.
A kérdéseim a következők lennének:
Befolyásolhatja-e a TSH emelkedett értékét az Elevit tabletta, ha igen, kb. mennyi idő kell ahhoz, hogy ez helyreáljon?Hogy szűrhető ki, hogy a pajzsmirigy alulműködés az ösztrogén dominencia miatt van-e, vagy a páciensnek autoimmunk betegsége van-e?
A billirubin és a thrombocyta szám összefüggésben van-e a TSH értékkel? (Az én esetemben Se össz. bilirubin megh. 31.0 (ref.0-20,6), Thrombocyta szám 431 (ref.150-400)
Az utolsó kérdésem az lenne, hogy milyen módon lehet ezt az értéket helyretenni úgy, ha nem szeretnék mesterséges úton hormont beszedni (gyógyszer formájában)? Lehet-e a mellékvesét, illetve a női nemi szerveket valamilyen gyógynövénnyel, illetve gyógyteával serkenteni arra, hogy több progeszeront termeljenek? (amennyiben ez a problémám...)
Válaszait előre is köszönöm!
Frézia
Tisztelt Frézia!
Köszönöm mindenek előtt elismerő szavait.
A krónikus autoimmun gyulladás, amelyen valószínűleg korábban átesett, kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Konkrét válaszaim:
• Az Elevit nem hat a TSH-ra
• Az ösztrogén dominancia és az autoimmun betegség, miként azt korábban írtam ezen a honlapon is, endokrin kivizsgálással szűrhető ki.
• A bilirubil és a thrombocyta szám között nincs közvetlen összefüggés
• A természetes, növényi kezelésről korábban már sokat írtam: ezt megtalálhatja a barátcserjével kapcsolatos írásomban: A meddőség, és a pajzsmirigybetegségek gyógyításának természetes módja
Jó egészséget kívánok: