|
Kérdezz-felelek
nem olyan régen fordultam itt Önhöz endokrinologiai ügyben tanácsért, és akkor volt szíves egy nagyon részletező választ adni a problémával kapcsolatban. Azóta sajnos vannak ez ügyben fejlemények, és ismét az Ön szakértelmére lenne szükségem. Akkor a hormonegyensúly felborulásáról kérdeztem, és annak esetleges pszichikai, viselkedésbeli vagy orientálódási következményeiről. A férjemnek ösztrogéndominanciája van, ez megmutatkozik külső jegyek formájában is, pl gynecomastia, és a nemzőképessége elvesztésében stb. is. Fél éve jár egy endokrinologushoz, akit amiatt keresett fel, hogy mi okozhatta a benne megindult lelki és testi változásokat (mtf-nek érzi magát). Rengeteg vizsgálaton átesett, pszichiátriai teszteken, urológiai vizsgálaton, ultrahangon, stb. és a konkrét választ, hogy mi okozta nála az ösztrogéndominanciát, nem kaptuk meg. Kezelés, továbblépésre két alternatív módot ajánlott, hormonkezelést vagy egyik irányban vagy a másik irányban. Őszintén szólva, minden tiszteletem mellett, nem vagyok elégedett ezzel a válasszal. És hála Istennek a férjem is hajlik arra, hogy konzultáljon erről mással is. Nem értem, hogy mondhatta azt, hogy eldöntheti és ő megkezdi a hormonkezelést (az átalakítót is akár), ha a férjem azt választja. Ahogy én erről tájékozódtam anno, ez nem ilyen egyszerűen kezdhető el, például több együttes szakvéleménynek kell kimondania, hogy megengedhető a hormonkezelés, folyamatos pszichiátriai megfigyeléssel, és legalább egy év a választott nemnek megfelelő életvitellel. Ezek után talán nem tűnök nagyon kötekedőnek, ha ellenérzésem támadt a dologgal kapcsolatban, és szakértői konzultációt szeretnék, főleg mikor egy család élete múlik rajta. Ráadásul az orvosai abban sem egyeztek meg, hogy szükséges-e nála a pajzsmirigy bővebb megfigyelése, és esetleges kezelése, holott már a tsh értéke a felső határ felett van. Emiatt úgyszintén szeretnénk egy szakvéleményt kapni. Professzor Úr esetleg tudna-e nekünk segíteni, ha kérnénk egy időpontot, és elmehetnénk-e személyes konzultációra, tudom nem szokványos a kérdésem, és bármilyen választ is ad, megértem Önt.
Megköszönve figyelmét és esetleges válaszát, üdvözlöm: Csorba Györgyné
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Két dologra szeretnék még kitérni:
1. Az ösztrogén dominancia gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál. Erről szándékszom írna, ha ilyen irányú igényt tapasztalok. Az Ön által leírt kórkép nem „egyszerűen ösztrogén dominancia „, hanem egy összetett pszicho-endokrin-szociális kórkép. A hormonális elváltozások, amelyekről írt valóban lehetnek kívülről bevitt hormonok (erről nem írtam , ill. hormonszerű anyagok, ún EDC anyagok, ezeket ezen a honlapon megtalálhatja), ill. vannak olyan daganatok, amelyek hormont termelnek. Ebbe az irányba valószínűleg vizsgálták.
2. Ami a konzultációt illeti valóban a megfelelő kivizsgálás után több szakmát is érintő konzultáció következménye lehet, ezt a telemedicina útján megoldani nem volna szerencsés próbálkozás, ráadásul ez egy egyszerű ambuláns vizsgálattal nem feltétlen oldható meg. A több szakértő megkérdezése további nagyon fontos szakmai problémát vet fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok, akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható.
Jó egészséget kívánok: